אאא

"תסתמו לרבנים האלה את הפה כבר, די!", אלו הם דבריה של העיתונאית רינה מצליח.

היא אף פעם לא אמרה "תסתמו לשופטים", או "לפרקליטות", או "לחבריה העיתונאים", את הפה. אבל לרבנים? כן. תסתמו.

אז מי את רינה מצליח?

נולדה בתוניסיה, בת 61. מגישה תוכניות רדיו, שדרנית טלוויזיה ורדיו, מגישה תוכנית במוצאי שבת ברשת 13. גדלה בבאר שבע ושירתה כקצינה בנחל.

יש לה קריירה עיתונאית משמעותית ומצליחה, קיבלה גם פרסים חשובים ואוהדת של הפועל באר שבע.

מצליח רווקה, "מעולם לא הייתי נשואה", היא אמרה בראיון ליונתן ריגר. לדבריה, המחוייבות הפחידה אותה, העצמאות והאחריות. "אני לא מאמינה בדבר הזה של זוגיות", הוסיפה.

עם קריירה כזאת מצליחה ונכונות לא להתחתן ולא להביא ילדים, היא חברה לשדרן שכולנו מכירים את דעותיו.

אבל קדם לה אדון הרצל, הוזה המדינה, שאמר וכתב כי "לכל חבורה הרב שלה, ההולך עם קהילתו, הכל מתארגנים לחבורות ללא כפייה, החבורה המקומית מתלכדת מסביב לרב, כמספר הרבנים, כן מספר החבורות המקומיות, הרבנים גם יהיו הראשונים שיבינו אותנו, הראשונים שיתלהבו לענייננו ומעל הבימה ילהיבו את האחרים, אין צורך בכינוס אספות מיוחדות רבות מלל, ישבצו זאת בעבודת הקודש, וכך יאה, אנו מכירים את ההשתייכות יחד ההיסטורית שלנו רק באמונת אבותינו.

"הרבנים יקבלו איפא את הודעות "האגודה" ו"החברה" כסדרן וישמיעו ויסבירו אותן לקהילתם, ישראל יתפללו בעדנו ובעד עצמו".

והנה ההוזה באותו ספר מדינת היהודים עמוד 62 מגלה את טלפיו: "תאוקראטית; ובכן כלום תהיה לנו לבסוף תיאוקראטיה? לא! האמונה מלכדת אותנו, המדע עושה אותנו חופשיים, על כן לא ניתן כלל לדחפים תיאוקרטיים של אנשי הדת שלנו להרים ראש, אנו נדע להחזיקם בבתי הכנסת שלהם, כשם שנחזיק את צבא הקבע שלנו בקסרקטינים, עם כל הערכה כלפיהם אל להם להתערב, פן יביאו עליה קשים מבחוץ, כל אדם חופשי ובלתי מוגבל באמונתו ובכפירתו", עד כאן מדברי הרצל בספרו מדינת היהודים.

אז מה לנו כי נלין על מצליח או ליברמן שהם נאמנים לציונות האמיתית?