אאא

רבה של כפר חב"ד הגאון רבי מאיר אשכנזי מאשים כי שינו את הרגלי הכשרות שהיו נהוגים עד היום לגבי האוכל המוגש לילדי מוסדות החינוך בכפר מבלי שעדכנו את הרב ואת ההורים.

במהלך נאום שנשא לרגל יום הסתלקות הרבנית מחב"ד אמר הרב אשכנזי כי "בצורה כזאת אינני יכול להיות אחראי על מה שנעשה במקום, ועל מה שנכנס לפיות של הילדים היקרים שלכם". לדבריו: "אני משקיע בזה מאמצים רבים כדי שהכל יהיה באופן המושלם ביותר. כולנו יודעים איזו השפעה יש לאוכל כאשר רוצים שהילד ילמד, שהילד ירצה לשמוע דבר שבקדושה, ולכן כאן בכפר משקיעים הרבה כוחות שמה שנכנס לפיות של הילדים במוסדות החינוך יהיה במאת האחוזים, בסייעתא דשמייא כמובן".

בשלב הזה טען הרב אשכנזי: "אבל היום קרה דבר חמור ואני מוכרח להודיע לכם, שבמצב הזה אינני מסוגל להשגיח על האוכל שמוכנס לפיות של הילדים. את האוכל מכינים כידוע במטבח, שם מכינים את האוכל לצהרונים לגנים לתלמוד תורה לחיידר ולכל מקום. עד היום היה שם פיקוח הדוק, הייתה שם השגחה שלי, ושמעו כל מה שאמרתי. היום הכניסו לשם מוצר לא בהשגחה שלי, בלי לתאם איתי ובלי לשאול את האמהות של כפר חב"ד האם הם מסכימות שיכניסו את המוצר הזה".

"אני בצורה כזאת לא יכול להמשיך להיות אחראי על מה שנעשה שם" התבטא רבה של כפר חב"ד: "ואני חושב שכאבא הייתי מרים טלפון ודורש להחזיר את הסדר בנושא הזה. פניתי למנהל הת"ת שמיד אמר שלא יכניס עופות שאינם בהשגחה שלי וגם בחיידר אמרו שלא יקחו. פנו לגב' הניג מנהלת בית הספר ליידע אותה ומיד אמרה שלא יתכן שאצלינו יקחו ממה שלא בהשגחת הרב. כאשר זה הגיע למעונות, הם אמרו, קיבלנו הוראה שלא יכנס בשר בהשגחת הרב ולמי שיש בעיה שיתקשר למי שצריך"

לדבריו: "היום זה בשר ומחר יכול להיות משהו אחר ואין לדבר סוף, וזה עיקר הבעיה. כהורים אתם משלמים מספיק כסף כדי שהילדים שלכם יקבלו אוכל מהדרין בהשגחת הרב, ושהרב יכול לסמוך ידיו עליו. האוכל הזה הוכן היום ועומדים להגיש אותו לילדים שלכם מחר, ומחובתי ליידע אתכם בעניין הזה. אני מקווה שכל אחד מאיתנו יאזור כוחות למלא תפקידו שהילדים שלנו יגדלו כמו שצריך להיות חסידים ירא שמים ולמדנים מתוך שמחה והרבה אהבת ישראל".