אאא

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה הצהריים (ראשון) לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד קצין שיטור בתחנת לב הבירה בירושלים בגין תקיפת מפגינים בהפגנות 'הפלג הירושלמי'.

על פי כתב האישום באחד המקרים  היכה הקצין צעיר בן 17 במהלך הפגנה, בהפגנה אחרת שהתקיימה חודשים לאחר מכן - בעט הקצין במספר אנשים שהשתתפו בהפגנה.

בכתב האישום מתואר כי "בתאריך 17/01/2017, בשעה 19:30 או בסמוך לכך, נערכה הפגנה בכיכר השבת בירושלים, הנמצאת בצומת הרחובות ישעיהו ומלכי ישראל. בהפגנה השתתפו אנשים הנמנים על האוכלוסייה החרדית ובמהלכה נחסמו צירי התנועה.

"בתאריך ובשעה האמורים עבר במקום אלכסנדר שפירא, יליד שנת 2000 (להלן: "המתלונן"), ושמע את אחד המפגינים צועק לעבר שוטר יס"מ אתיופי שהיה במקום "כושי לך הביתה". הנאשם, שסבר כי המתלונן הוא זה שצעק, תפס את המתלונן והובילו למקום צדדי, שם הנאשם הכה בידו השמאלית בפניו של המתלונן וכתוצאה מכך נפלה המגבעת מראשו של המתלונן. המתלונן הוריד את משקפיו משום שחשש כי הם יישברו, ואז הנאשם הלם בשנית בפניו של המתלונן, תוך שצעק לעברו "הבנת?!"".

 תיעוד התקיפה (צילום: שלומי טריכטר)

האירוע השני התרחש לפני חמשה חודשים בהפגנת 'הפלג' בצומת מלכי ישראל. על פי כתב האישום: "נאשם, שהיה במקום במסגרת תפקידו יחד עם שוטרים נוספים, פיזר את המפגינים תוך שנאלץ להשתמש בכוח. במהלך העצרת, המפגינים התנגדו באופן אקטיבי להוראות השוטרים וסירבו לעזוב את המקום, וכן דחפו את השוטרים ובעטו בהם. כמו כן נזרקו לעבר השוטרים אבנים, קרשים ובקבוקים. במהלך העצרת נחבל הנאשם".

"במהלך העצרת" נטען בכתב האישום: "הנאשם ניסה לבעוט לעבר פלג גופו העליון של מפגין, שזהותו אינה ידועה למאשימה, כאשר האחרון נשכב על הכביש ונגרר ע"י שוטרים לכיוון אי תנועה.

"כמו כן, הנאשם בעט באמצעות ברכו לעבר גבו של מפגין אחר, שזהותו אינה ידועה למאשימה, כאשר האחרון נשכב על הכביש. עוד במהלך העצרת בעט הנאשם לעבר גבו של מפגין נוסף, שזהותו אינה ידועה למאשימה, בעוד המפגין שרוע על הכביש ומספר שוטרים מנסים לפנותו משם".

עו''ד איתמר בן גביר (צילום: Yonatan Sindel/Flash909
עו"ד איתמר בן גביר (צילום: Yonatan Sindel/Flash909
הגדלה

עו"ד איתמר בן גביר מברך על החלטת המחלקה לחקירת שוטרים לקבל תלונתו ולהגיש כתב אישום נגד מי שמכונה "אימת המפגינים החרדים", אך עם זאת לדבריו "מדובר בצעד ראשון אך  לא מספק. יש להדיח הקצין מהמשטרה. מי שפוגע באזרחים על לא עוול בכפם לא יכול לשמש כקצין סיור".

"יש לציין כי כנגד הקצין הוגשה גם תביעה אזרחית על סך של  שבעים וחמישה אלף ש"ח ומחר אמורה הפרקליטות להשיב אם היא תייצג אותו".