אאא

"לפולין יש אינטרס לאומי בדרגת חשיבות עליונה לשמר את הזכויות הדתיות של הקהילה היהודית במדינה" – כך אמר נשיא פולין אנדז'יי דודה במפגש בארבע עיניים שקיים בסוף השבוע עם רבה הראשי של פולין הרב מרדכי שודריך.

הנשיא הפולני התעניין לפרטי פרטים אצל הרב, שחבר גם בוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', כיצד מתמודדת הקהילה היהודית עם הצעת החוק המבקשת להגביל את השחיטה הכשרה לצרכי הקהילה בלבד.

הרב מיכאל שודריך גולל בפני הנשיא את השתלשלות הצעת החוק להגבלה על השחיטה הכשרה ללא הימום שאושרה לפני כחמש שנים ובוטלה שנתיים לאחר מכן בעקבות עתירת הקהילה היהודית לבית המשפט הגבוה לחוקה, שקבע: "חופש הדת הינו ערך עליון על פי חוקת פולין והוא עומד מעל כל חוק אחר ואינו ניתן להגבלה". הרב שודריך הזכיר לנשיא כי חוות דעת דומה הוגשה בעקבות העתירה על ידי הפרלמנט לביהמ"ש הגבוה לחוקה. זו סוגיה כי השחיטה הכשרה מותרת רק לצורכי הקהילה ולא למטרות מסחר.

כזכור, העתירה שהגישו רבה של פולין והקהילה היהודית היתה נגד החלטת ה'סיים' (הפרלמנט הפולני) שדחה כשנתיים קודם לכן את האפשרות לעגן בחוק את התקנות עליהם חתם שר החקלאות דאז, שהחריג את השחיטה הכשרה ולפיהם מותרת שחיטה ללא הימום - מה שעמד, לדבריהם, בסתירה לחוקת פולין.

בדיקת סכין שחיטה. אילוסטרציה (צילום: קובי גדעון / Flash90)
בדיקת סכין שחיטה. אילוסטרציה (צילום: קובי גדעון / Flash90)
הגדלה

בסיום הפגישה אמר הרב שודריך, כי היא הייתה מוצלחת מאחר והנשיא גילה אכפתיות רבה ותמיכה בעמדת הקהילה היהודית בשמירה על הזכויות הדתיות לשחיטה כשרה. "עלינו לזכור כי מדובר בהצעת חוק שעדיין לא גובשה, ושגם לפי כוונותיו של יוזם ההצעה מדובר בהצעה המבקשת להגביל את השחיטה רק לצורכי הקהילה. אני במשא ומתן עם יוזם ההצעה קששטוף צבנסקי שביקש גם היום לשמוע את עמדת הרב הראשי ולקבל את ניסוח החוק כפי שאנו רואים בכדי שהזכויות שלנו יישמרו", אמר הרב.

יצוין, כי כבר לפני כחודשיים העלה הרב שודריך את נושא השחיטה הכשרה בפולין בפני הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' במונקו ואת המו"מ שהוא מנהל מול יוזמי החוק. הוא הזכיר לנוכחים את דבריו של נשיא פולין דאז ברוניסלב קומורובסקי שאמר במהלך הפגישה שקיים עם נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט, הרב ארנטרוי אב"ד אירופה ורבה של אוקראינה הרב בלייך.

במהלכה הוא הביע אז ביקורת חריפה על חברי הפרלמנט בהולנד על קבלת החוק בזמנו בבית התחתון של הסנאט נגד השחיטה הכשרה, כאשר השווה את חקיקת החוק נגד השחיטה בהולנד לשנות ה-30, אז - בהשראת המשטר הנאצי - קיבלה פולין חוק נגד השחיטה, מה שהיווה אות להשמדת היהודים ולהקמת מחנות ההשמדה על אדמת פולין.

הרב שודריך סיכם: "אנחנו מביעים את עמדתנו בצורה הנחרצת ביותר. זוהי אכן תקופה קשה אנו חייבים ונעמוד על זכויותינו. אך מאידך עלינו לשמור על היחסים הטובים שיש לנו עם הממשלה הפולנית ובעז"ה נעשה ונצליח".