ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אחר הצהריים (ב') בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי הוא משוחח עם האמריקנים בנושא החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

נתניהו אמר לחברי סיעתו כי שני עקרונות מלווים אותו בנושא. האחד הוא "תיאום ככל האפשר מול האמריקנים, שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות". בנוסף, אמר ש"זו צריכה להיות יוזמה ממשלתית ולא פרטית כי מדובר במהלך היסטורי". 

נתניהו התייחס בנוסף גם למצב בצפון והכריז כי "אזרחי ישראל הם החוסן הלאומי שלנו". כמו כן התייחס נתניהו לכך שהתקציב יועבר מחר בכנסת בקריאה ראשונה.

מאוחר יותר דובר בבית הלבן הכחיש את הדברים ואמר כי הדיווחים שארה"ב דנה עם ישראל על החלת ריבונות ביהודה ושומרון הם שקריים. הוא הוסיף כי ארה"ב וישראל לא שוחחו מעולם על הצעה כזו, והנשיא מתמקד רק בתוכנית השלום שלו.

מוקדם יותר במשרד ראש הממשלה הבהיר כי  "ראש הממשלה לא הציג בפני ארה"ב הצעות סיפוח ספציפיות, וממילא ארה"ב לא הביעה את הסכמתה להצעות. ראש הממשלה משוחח זמן רב עם הממשל האמריקני על האינטרסים הלאומיים של ישראל במסגרת כל הסדר שלום עתידי".

"ישראל עדכנה את ארה"ב בנושא ההצעות השונות שמועלות בכנסת, וארה"ב הביעה את עמדתה הברורה שהיא מבקשת לקדם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ", הוסיפו במשרד ראש הממשלה.

כזכור, במהלך ישיבת ראשי הקואליציה שהתקיימה אתמול הוחלט לדחות את ההצבעה על חוק הריבונות בוועדת השרים לענייני חקיקה. הסיבה הרשמית: האירועים הביטחוניים שהיו בסוף השבוע בצפון.

הצעת החוק של ח"כ יואב קיש (הליכוד) מבקשת להחיל את החוק, השיפוט והריבונות בכל רחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בסוף השנה שעברה אישר מרכז הליכוד נוסח החלטה מחייב של תמיכת הליכוד בהחלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. בנוסח ההחלטה נכתב כי "במלאות יובל לשחרור חבלי יהודה ושומרון ובתוכם - ירושלים, בירתנו הנצחית, מרכז הליכוד קורא לנבחרי הליכוד לפעול כדי לאפשר בנייה חופשית וכדי להחיל את חוקי ישראל וריבונותה על כל מרחבי ההתיישבות המשוחררים ביהודה ושומרון".

דבריו של נתניהו עוררו כמובן סערה פוליטית בארץ ובקרב הפלסטינים.  דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, התייחס לדבריו של ראש הממשלה ואמר  "כל צעד חד צדדי בהקשר לכפיית השליטה הישראלית על ההתנחלויות לא ישנה דבר במציאות מפני שההתנחלויות אינן חוקיות. צעדים כאלה יובילו אך ורק להגברת המתיחות", אמר.

בבית היהודי כמובן אהבו את הדברים ואמרו: "אנו שמחים שבפעם הראשונה ראש הממשלה נתניהו מדבר על מימוש תוכנית הריבונות שלנו בשטחי C ביהודה ושומרון. המבחן יהיה במימוש. אנו מברכים על כך ונעמוד לימינו".