אאא

בנאומו היום (ראשון) בוועידת הביטחון הנערכת במינכן שבגרמניה, הפתיע ראש הממשלה בנימין נתניהו את הנוכחים הבכירים מרחבי העולם.

באמצע דבריו, שלף לפתע נתניהו שרידים מהמל"ט האיראני שיורט בסוף השבוע שעבר על ידי חיל האוויר בצפון ישראל, ופנה ישירות אל שר החוץ האיראני מוחמד זריף השוהה כעת אף הוא בגרמניה, וניסה להביכו.

"מר זריף, אתה מזהה את זה? אתה צריך, זה שלך. אתה יכול לקחת איתך מסר לאיראנים בטהרן: אל תנסה את נחישותה של ישראל", אמר ראש הממשלה.

נתניהו הוסיף: "הם שלחו מל"ט לתוך ישראל, חוללו את ריבונותנו וסיכנו את הביטחון. השמדנו אותו ואת מערך ההפעלה שלו מסוריה, וכשירה לעבר מטוס שלנו - ישראל השמידה סוללת נ"מ. ישראל לא תאפשר למשטר הסורי לשים חבל תלייה מסביבנו. נפעל אם יש צורך לא רק נגד ה'פרוקסיז' של איראן שותקפים אותנו אלא נגד איראן עצמה".

"מאוחר יותר תשמעו את מר זריף. הוא דובר חלקלק של משטר איראן, אני נותן לו קרדיט, הוא משקר באלגנטיות. בשנה שעברה בכנס זה הוא אמר שקיצוניות נדחפת על ידי חוסר תקווה וכבוד. אז למה המשטר האיראני מונע מעמו תקווה וכבוד על ידי מעצר עיתונאים? זריף אומר שזו טעות לקרוא להם 'רדיקלים', אבל איך אפשר לקרוא למשטרה שתולה הומואים בכיכרות? הוא אומר 'אין פתרונות צבאיים', אם זה נכון אז למה איראן שולחת לוחמים ונשק לעורר אלימות?", סיים ראש הממשלה.

ראש הממשלה אף הציג מפה שמציגה את את ההשפעה של איראן ודאעש במזרח התיכון ואמר: "איראן מנסה לשנות את הכלליים הבסיסיים באזור. מה שקורה באזור - האדום והשחור - האדום זה דאעש, השחור זה איראן וסוכניה. כאשר האדום מתכווץ והוא יימחק בקרוב מהמפה של המזרח התיכון - איראן נכנסת פנימה. נלחמנו נגד שני סוגים של איסלאם מיליטנטי. ישראל סיפקה מידע מודיעיני שסיכל עשרות פיגועים במדינות רבות. אנו נחושים למנוע מדאעש להעביר את הבסיסים שלו מעיראק וסיני לסומליה ואפריקה. זה קרב אחד שאנו נלחמים בו בהצלחה".

המפה שהציג נתניהו (צילום: ועידת מינכן לביטחון)
המפה שהציג נתניהו (צילום: ועידת מינכן לביטחון)
הגדלה

נתניהו המשיך ואמר כי "מה שאיראן מנסה לעשות זה להשתלט על סוריה, להעביר בסיסים וצבא מאיראן לחצר האחורית של ישראל. היא רוצה להקים בסיסים ימיים בים התיכון. אתם מדמיינים צוללות ליד חיפה וספינות של הצי השישי? היא רוצה להעביר עשרות אלפי לוחמים שיעים לסוריה ורוצה להקים בסיסי חיל אוויר ולהביא מטוסי קרב ומסוקי קרב לסוריה. איראן משנה את כללי הבסיס בסוריה. אמרתי שלא נאפשר להם לעשות זאת וגיביתי את דבריי במעשים. עד עכשיו זה לא הצליח, ומר אסד מבין שאם יזמין את איראן פנימה - אז זה מאתגר אותנו למצב אחר ממה שהיה לנו".

זריף הגיב לדברים ואמר כי "חזיתם בקרקס מצד נתניהו". לאחר מכן התייחס לשאלה אם איראן תקבל את קיומה של ישראל ואמר כי "ישראל משתמש בתוקפנות כמדיניות כלפי שכונתיה. היא פולשת לתוך סוריה, ללבנון ולמדינות אחרות. מפציצה שגרתית כמעט כל פעם. הם יכולים להאשים את איראן כל הזמן, אבל זה לא יפתור את הבעיות שלהם. ישראל מנסה לברוח מאחריות על המדיניות הפושעת שלה במשך שנים רבות ובניסיון למצוא שעיר לעזאזל ולפעמים נותנים להם את זה".