אאא

פיצוץ המטען בשבת ליד גדר גבול רצועת עזה ממשיך להעסיק את כוחות הביטחון. גורמים מקצועיים שהיו מעורים בתקרית פיצוץ המטען בה נפצעו קשה שני חיילים, ועוד שני חיילים נפצעו בעיניהם, טוענים כי מדובר היה באירוע חריג שככל הנראה לא התנהל לפי הפקודות הרלוונטיות לו מה שגרם לתוצאות הקשות.

לאחר שהתקבלה החלטה להסיר את הדגל מהגדר בגבול, אירוע שהתקיים כמה פעמים בעבר בגבול, בוצעה המשימה על ידי גורמי היחידה לסילוק פצצות של יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה. החיילים הרימו את הדגל והרחיקו אותו מהגדר. רק לאחר דקות, ותוך כדי שהכוח בוחן את הדגל שבמוטו הוסתר חומר נפץ, התרחש הפיצוץ. המיקום שבו עמדו חיילי היחידה לסילוק פצצות וחיילי גולני, הרחק מהגדר, ואופן הטיפול בדגל הממולכד, מסבירים את הפציעות הקשות של החיילים, על פי דברי הגורמים ל'וואלה'.

לדברי הגורמים, התחקיר צריך לעסוק בתהליך קליטת הכוחות של חטיבת גולני לגזרה, וחידוד הנהלים וההנחיות לתרחישים השונים. כוחות החטיבה הגיע לגזרה ימים אחדים לפני האירוע, ובעת האירוע טרם חלפו 120 השעות שבהן אמורים היו להתקיים גם תרגילים שמדמים תרחישים שונים. החיילים הנקלטים היו אמורים לקבל מידע הנוגע להטמעת המודיעין בגזרה ועל ההתרעות, וכן הסבר על ההיסטוריה הגזרתית שיכול היה ללמד אותם על נקודת התורפה המובהקת במרחב שבו אותר הדגל.

התחקיר טרם הוצג למפקד פיקוד הדרום, אלוף איל זמיר. מעדויות מהשטח עולה כי באוגדת עזה, בפיקודו של תת-אלוף יהודה פוקס, קיימים שני נהלים שונים לטיפול בחפץ חשוד על גבול. חפצים כאלה עשויים להיות אמצעי חבלה או אירוע הסחה לאירוע חמור יותר. הנוהל הראשון מקל באופן הטיפול, והשני - מחמיר. לפי גורמים, הטיפול בדגל שנתלה על ידי פעילי ועדות ההתנגדות ביום שישי האחרון בחסות הפגנה אלימה, נעשה בניגוד לשני הנהלים.

עוד אמרו הגורמים כי התחקיר צריך לעסוק גם בגורמים מקצועיים שליוו את המשימה פרט ללוחמי חיל ההנדסה, כמו גם בהיערכות הרפואית לאירוע על הגדר. ממצאי התחקיר יוצגו למפקד הפיקוד לקראת סוף השבוע הקרוב.

מדובר צה"ל נמסר כי "האירוע עודנו בתחקיר מבצעי, לפיכך בשלב זה לא נתייחס לנושא".

מבית החולים סורוקה עדכנו הערב (ב') לגבי מצב הפצועים מהתקרית על גבול רצועת עזה בשבת בו התפוצץ מטען חבלה שהוסתר בתוך מוט דגל שהוצב על הגדר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי דוברות ביה"ח, מצבו של פצוע אחד מוסיף להיות קשה. הוא מורדם ומונשם ביחידה לטיפול נמרץ כללי. פצוע נוסף סובל מפציעת עיניים קשה ופצוע נוסף סובל גם הוא מפציעת עיניים. שניהם מאושפזים במחלקת עיניים.

פרופ׳ מוטי קליין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי בסורוקה: ״כל הפצועים שפונו לביה״ח הועברו לחדר ניתוח, לאחר ייצוב מצבם בחדר הטראומה, לניתוחים שבוצעו ע״י צוותים רב מקצועיים של אורתופדים, כלי דם, פלסטיקאים, עיניים, כירורגים כלליים, מרדימים ואחיות חדר ניתוח״.

פרופ׳ טובה ליפשיץ, מנהלת מחלקת עיניים בסורוקה: ״מדובר בפציעות חודרות שנגרמו על ידי רסיסים אשר גרמו לנזקים משמעותיים. קרוב לוודאי שיהיה צורך בהתערבות ניתוחית נוספת״.

פצוע קשה נוסף הועבר לבית החולים הדסה בעין כרם שם נמסר אתמול כי "אל יחידת הטראומה הועבר מבית החולים סורוקה חייל צה״ל בן 22 אשר נפצע ברצועת עזה. מצבו קשה".