אאא

בתום הליך משפטי, הורשע לאחרונה בבית משפט השלום באילת תושב ביתר עלית בשנות ה-40 לחייו, שפגע בערכי טבע מוגנים במפרץ אילת והחזיק בהם בניגוד לחוק. כעת הוא ייאלץ לשלם קנס של 10,000 שקלים על מעשיו.

בנוסף, הוא חתם על התחייבות כספית בסך 20,000 ש"ח שלא יעבור שוב עבירה דומה במשך שלוש שנים.

האירוע המדובר התרחש באוגוסט 2014, לפני כמעט ארבע שנים, בשטח חוף הים "תור ים" באילת. הנאשם נתפס אז על ידי פקח רשות הטבע והגנים, כשהוא שולה מתוך הים אלמוגים מסוגים שונים, צדפה, נחשולי ים, אבובונים וסרטן נקאי, לתוך דלי שברשותו.

מעשה זה מנוגד לחוק, ובוצע ללא היתר, חרף שילוט שקיים באזור האוסר זאת, ולמרות הסברי פקח רשות הטבע והגנים שניתנו לו בנושא איסור זה, כחודש בערך לפני האירוע המתואר. בעקבות אירוע זה, אף הוצא צו חיפוש בביתו של הנאשם ואכן באקווריומים הביתיים שלו נמצאו אלמוגים ושלדי אלמוגים נוספים.

בעקבות אירועים אלו הגישה רשות הטבע והגנים כתב אישום נגדו, באשמת פגיעה בערכי טבע מוגנים, אחזקה וסחר שלהם. יצויין, כי הנאשם בחר לנהל הליך משפטי שלם ולא נטל אחריו על מעשיו, אך נוכח הממצאים והעדויות החליט השופט להרשיע אותו באשמה של פגיעה ואחזקת ערכי טבע מוגנים בניגוד לחוק.

השופט ציין בגזר הדין את חומרת מעשיו של הנאשם, לרבות התנהלותו האטומה כשסירב לתת מים מהאקווריום בביתו לטובת הובלה בבטחה של ערכי הטבע שנמצאו מביתו לגן החיות התנ"כי בירושלים, תוך שהוא מבין ויודע את הנזק שייגרם בעקבות כך לערכי הטבע המוגנים.

סירובו זה גרם לכך שהפקחים נאלצו לנסוע לגן החיות התנכ"י כדי להביא מים מתאימים להובלת ערכי הטבע מבית הנאשם, זאת במטרה להובילם בבטחה.

בגזר הדין ציין השופט כי שמורת הטבע בים הדרומי באילת הינה שמורה ייחודית בארץ, ואף בעולם, שמושכת אליה רבים, ורשות הטבע והגנים פועלת כדי לשמור על ערכי הטבע המיוחדים שבה לטובת הציבור כולו. עוד ציין השופט, כי לפגיעה בערכי הטבע המוגנים השלכות רחבות והרסניות, והנאשם לא רק החזיק בהם אלא גם פגע בהם.

לדברי זיו נדר, חוקר מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים: "מפרץ אילת התברך בערכי טבע ייחודיים שיש לשמור עליהם לטובת הדור הנוכחי והדורות הבאים. אנו רואים בחומרה כל ניסיון לפגוע בערכי טבע אלו ונמשיך להשקיע משאבים רבים באכיפה ובמיצוי החוק עם אלו שבוחרים לעבור על החוק ולפגוע בטבע היפה של כולנו. אנו מברכים על החלטת בית המשפט לגזור עונש כבד על הנאשם למען יראו וייראו".