אאא

תופעת הסמים אמנם שולית במגזר החרדי. עם זאת, לאחרונה מדווחים גופים המתעסקים בנושא על עליה איטית בשימוש בסמים.

לכך יש להוסיף את השימוש באלכוהול, לעיתים מסוכן לא פחות, שקיים, נמצא ונוכח בארועים שונים, בעיקר אצל בני נוער. הדבר גורם לתופעה חמורה של התמכרות, ולנזקים רבים נוספים הנספחים אל השתיה.

תופעת הצריכה של סמים ואלכוהול שולית אך קיימת, הן בקרב בני הישיבה ואפילו בין בנות הסמינרים. מנוכחות קטנה בשולי המחנה, היא מאיימת לגדול לכדי תופעה רחבה.

מנהגים פסולים אלו בקרב בני הנוער נולדו במידה רבה סביב ימי הפורים. העיסוק בתופעה עלה באתר "צריך עיון", במה להגות וחשיבה חרדית, מתוך נאמנות לקהילה וערכיה, כבר מחודש שבט. 

"סמים לב למתבגרים"

בעקבות העיסוק הנרחב, ולקראת ימי הפורים והאתגרים הטמונים בחובם, התקיים ביום ראשון האחרון כנס "סמים לב למתבגרים" בבית הארחה בית וגן בירושלים, כנס ראשוני מסוגו שנועד לאנשי מקצוע מהמגזר החרדי.

בכנס השתתפו קרוב ל-200 איש, בהם מגוון רחב של אנשי מקצוע העובדים עם בני נוער במגזר החרדי, פסיכולוגים, עוסי''ם ומטפלים, אנשי שטח ופעילי נוער.

תודעת החשיבות של העיסוק בנושא הביאה לידי שיתוף פעולה בין כמה גופים מקצועיים, כולל משרד החינוך והבריאות ועיריית ירושלים, תחת המטרייה של "צריך עיון" ובהובלת המחלקה החרדית של האיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול.

הכנס נפתח על-ידי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. אחריו דיבר הרב ברוך צבי גרינבויים, ראש ישיבת דרך השם, שנתן חזון וכיוון דרך למטפלים בתחום, ואחריו הרצו בפני הקהל מרצים מובילים בתחום מניעת סיכון בכלל ומניעת התמכרויות בפרט. את הכנס והפאנל שבסופו הנחה אלעזר אצור, רכז חינוך ומניעה באיגוד הירושלמי.

התגובות החמות שהתקבלו במשובים מעידות יותר מכל על תרומתו הגדולה של הכנס לאנשי המקצוע, שיצאו לעבודת השטח עם כלים משמעותיים לפעול במניעה ובטיפול, יחד עם קביעת שולחן עגול של כלל הגופים בנושא על מנת למנוע את התופעה ולטפל בנדרש טיפול.

צפו בתמונות מהכנס