אאא

משטרת ישראל חשפה חוליה מאורגנת ומתוחכמת שפרצה באופן סידרתי ומאורגן לדירות של קשישים רובם יוצאי מדינות חבר העמים וגנבה מהם תכשיטים יקרי ערך וכסף מזומן בשווי מוערך של מעל מיליון ש"ח והבוקר חטיבת התביעות של משטרת ישראל תגיש נגדם כתב אישום המכיל 20 אישומים ובקשה למעצרם עד תום ההליכים.

החוליה נעצרה בעקבות פעילות סמויה של שוטרי משטרת ישראל בגין פריצות לדירות של קשישים בעיר כרמיאל. ב-4.2.18, נעצרו שלושה חשודים בעיר כרמיאל שהיו בדרכם לפרוץ בתים נוספים. בהמשך, עם התפתחות החקירה נעצרו שניים נוספים.

הקורבנות הקשישים שהתלוננו במשטרה סיפרו על כספים שחסכו למען הקבורה שלהם. חלקם אף חסכו לטובת ילדיהם והנכדים לחלקם אף היו תכשיטים שעוברים מדור לדור ואותם עברייני בליעל פשוט גנבו מהם את כל רכושם.

במהלך חקירה ממושכת ומורכבת שכונתה בשם "פרשיית בבושקה" גילו חוקרי המשטרה כי מדובר בחוליה בת 5 חברים, מאורגנת ומצוידת היטב כאשר לכל אחד מחברי החוליה תפקיד משלו. לכל אחד מהחברים בחוליה היה טלפון מבצעי "טיפש" שכרטיס הסים בו הוחלף בתדירות גבוהה מאד כדי למנוע עליה על עקבותיהם.

וכך פעלה השיטה - חברי החוליה היו מחליטים על האיזור המיועד לביצוע התפרצויות ואז היו מתחלקים לשני צוותי עבודה: צוות מטה וצוות שטח.

צוות המטה החזיק ברשותו תוכנת מחשב מרשם האוכלוסין בה נמצא מאגר הנתונים הדמוגרפיים של כלל אזרחי ישראל ובאמצעותה פילח את האוכלוסיה באזור ההתפרצויות תוך התמקדות במספר תבחינים העשויים להצביע על רכוש גנוב ויקר ערך ועל רמת הקושי לביצוע ההתפרצות.

צוות המטה בדק בין היתר את: גיל בעלי הדירות - לרוב חיפשו אנשים מבוגרים מעל גיל 65.  ארץ המוצא של בעלי הדירות – הם חיפשו בעיקר יוצאי ברית המועצות.  תאריך עליה לארץ – החוליה העדיפה בעלי דירות שעלו בשנים 1990 עד 2001 כמו כן הם בדקו האם קיים טלפון נייח בדירה.

לאחר שבחרו את הקורבנות המתאימים - צוות המטה היה מתקשר לטלפון הנייח בדירה באמצעות טלפון ששימש רק לשיחות אלו (ושהיה מוחלף בתדירות גבוהה), אם לאחר מספר פעמים הצלצול היה נותר ללא מענה היו נותנים אור ירוק לצוות השטח להתפרץ לדירה.

אם היה מענה לשיחת הטלפון צוות המטה היה מציג את עצמו כמי שמחפש אישה בשם בתיה או שם אחר והשיחה הסתיימה ב"טעות במספר".

בין צוות המטה לצוות השטח היה קשר רצוף כאשר צוות המטה מזרים מידע לצוות השטח ולהיפך.

החוליה החזיקה ברשותה גם 5 רכבים: ג'יפ יונדאי טוסון, 2 רכבי טויטא קמרי, ניסן אלמרה ופורד פוקוס, רכבים אלו נתפסו ובכוונת המשטרה לבקש את חילוטם של חלק מהרכבים שהיו מעורבים בפעילות העברינית.

החוליה פעלה ופרצה לעשרות דירות וגנבה מהם רכוש רב וכסף מזומן בשווי של מעל מיליון ₪.

להלן מעט מהדוגמאות, בדירה בכרמיאל גנבו מגבר בשנות השישים לחייו שעלה לארץ מברית המועצות בתחילת שנות ה-90 – 28,000$ ו- 20,000 ₪.  בדירה בכרמיאל מגבר בשנות השבעים לחייו שעלה לארץ מברית המועצות בתחילת שנות ה-90 – תכשיטי זהב ויהלומים, 25,000 ₪, 1,500 $ ו-1,500 יורו.

הבוקר ,לאחר חקירה אינטנסיבית ומאומצת יח' התביעות של מחוז צפון תגיש כנגד 5 החשודים כולם תושבי חדרה למעט אחד תושב ראשון לציון (37, 32, 33, 34, 33) שהיו עצורים במשך כ-30 ימים כתב אישום ובקשה למעצרם עד תום ההליכים.

משטרת ישראל נלחמת סביב השעון במטרה להגן ולשמור על תושבי מדינת ישראל ורכושם במסגרת זו היא פועלת בכל המישורים הגלויים והסמויים לאתר את אותם עברייני רכוש המהווים איום לביטחונם של התושבים ולשלום רכושם.