אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הלילה (ראשון) לביקור מדיני בארצות הברית במהלכו ייפגש עם הנשיא דונלד טראמפ וינאם בפני ועידת אייפא"ק - הלובי היהודי האמריקאי.

ברקע ניצבים שני משברים משמעותיים, הראשון נושא החקירות שמאיים על המשך כהונתו וכן המשבר הקואליציוני המתפתח בנושא חוק הגיוס ותקציב המדינה.

בעוד סגן השר ליצמן וראשי המפלגות החרדיות מתבצרים בעמדה לפיה יש לדרוש בנחרצות להצביע על חוק הגיוס לפני התקציב, ומאיימים כי אם הדבר לא יקרה - להתנגד בהצבעה על התקציב, הרי שמנגד ניצבים השרים אביגדור ליברמן ומשה כחלון שמתנגדים לכך.

השר ליברמן הודיע כי לא יתמוך בחוק הגיוס המתוקן ואילו השר כחלון הודיע כי לא יסכים לדחות את ההצבעה על התקציב למושב הקיץ.

גורמים בקואליציה אומרים הערב ל"כיכר השבת" כי לפי איך שנראה כרגע אין מנוס מללכת לבחירות. "אין פתרון שיכול להשביע את רצון כל הצדדים", הם אומרים.

הגורמים מדגישים כי "כרגע, אין איזו פגישה מתוכננת בניסיון לפתור את המשבר".

גורמים בליכוד אף מפנים אצבע מאשימה אל ראשי המפלגות החרדיות ואומרים כי הם מובילים לבחירות. לדבריהם, "התנהלותם של החרדים בנושא חוק הגיוס תגרום להקדמת הבחירות ומי שעשויים להיות הראשונים שיצטערו על כך הם החרדים".

"לפיד כבר מתחיל לפעול ולנסות לגרוף קולות והממשלה הבאה לא תהיה טובה יותר", הם מוסיפים.

הגורמים מסמנים את סגן השר ליצמן כמי שמוביל את הקו הקיצוני. "לא ברור אם זו הוראת ההנהגה הרוחנית או סוג של איום מתגלגל אבל כעת הוא לא מוכן לרדת מהעץ", טוענים אותם גורמים.

במקביל החרדים לא נכנעים ומעבירים גם הערב מסר לפיו הם דורשים את העברת חוק הגיוס עוד לפני התקציב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנגד, גורמים פוליטיים מעריכים כי גם במפלגות החרדיות מבינים כי בחירות על רקע סוגיית גיוס בני ישיבות יעשו רק רע לציבור החרדי. "זו מתנה ללפיד וגם ביבי יכול לצאת מורווח מכך, שלא לדבר על ליברמן וכחלון שמעדיפים בחירות על חוק הגיוס ולא על המבצ הביטחוני או מחירי הדיור".

גורמים בסביבת ראש הממשלה מנסים להאחז באופטימיות ומעריכים כי החרדים לא ישברו את הכלים. "זה אסון ללכת לבחירות ולפרק את הממשלה הכי טובה להם בדיוק כעת", הם אומרים בנימה אופטימית.

ח"כ מירב בן ארי מסיעת 'כולנו' של כחלון צייצה הערב כי "אי אפשר לעכב הצבעה על תקציב 2019 בגלל הצעת חוק פרטית של ח"כ חרדי בנושא כל כך חשוב ורגיש. אי אפשר לעכב הצבעה על תקציב מדינה שהוחלט וסוכם לגביו לפני חודשים רבים בגלל הצעת חוק של חבר כנסת בכלל אי אפשר לקבל החלטה בנושא נפיץ כמו שיוויון בנטל בלי הסכמות של כל הסיעות. אין תקציב - יש בחירות".

השרה מירי רגב התייחסה הערב לשיח הבחירות בקואליציה ואמרה: "ראינו בסוף השבוע את הכותרות ושמענו את איומי הבחירות של חלק מהשותפים שלנו לקואליציה. אני אומרת כאן לכל חברינו לקואליציה: אני יודעת שראש הממשלה לא רוצה בחירות, אבל אם תכפו עלינו בחירות אני אומרת לכם הערב - יש רק מפלגה אחת בקואליצייה שאין לה כל סיבה לחשוש מבחירות. קוראים לה הליכוד".