אאא

המבוכה האדירה שנגרמה למערכת המשפט בשבוע האחרון הביאה אמש (ראשון) את נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות להודיע לנשיאי בתי המשפט על הקמת צוות בדיקה בכיר לבחינת ההיבטים המערכתיים של ממשק העבודה בין גורמי התביעה לבין שופטים שדנים בבקשות לפני הגשת כתב אישום.

חיות הודיעה על כך בעקבות הכשלים המערכתיים שהתגלו במסגרת בדיקת נציב התלונות על השופטים, אליעזר ריבלין, שבדק את התנהלותה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ ב"פרשת המסרונים". בצוות שבראשו יעמוד השופט יוסף אלרון, חברים גם נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופטת רויטל יפה כ"ץ, ונשיאת בתי משפט השלום במחוז מרכז, השופטת עינת רון. הצוות התבקש להעביר את המלצותיו עד 15 באפריל.

במייל ששלחה הנשיאה חיות לנשיאי בתי המשפט היא כתבה: "האמור בהחלטת הנציב במישור המערכתי והנסיבות שהביאו לה מצריכים בחינה יסודית, מעמיקה ודחופה. עם כל הקושי שאנו חווים בימים אלה, ניתנה לנו כמערכת הזדמנות לתקן את הטעון תיקון, ולתת מענה הולם בשקיפות ובמקצועיות לכל ליקוי מערכתי שיימצא. זאת, כדי לשמור על אמון הציבור בבתי המשפט".

כזכור, בתחילת השבוע שעבר נחשפו חילופי הודעות בוואטסאפ בין שופטת המעצרים רונית פוזננסקי-כץ מבית משפט השלום בתל אביב לנציג הרשות לניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט - לקראת הדיונים בהארכת מעצרם של מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, אור אלוביץ' ועמיקם שורר במסגרת תיק 4000.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עו"ד שחם-שביט כתב לשופטת: "לפחות הבשורות הנחמדות שאור ועמיקם ישוחרר מחר בתנאים". בהודעה נוספת הוא כתב, "תראי מופתעת". השופטת פוזננסקי-כץ השיבה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".

עו"ד שחם-שביט הוסיף בהתייחסו להנדלר ולאיריס אלוביץ': "סטלה ואיריס נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו שלושה. את בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים...". השופטת השיבה: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני אאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". בהמשך היא כתבה: "אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות".

ההודעות הביאו בשלב ראשון להשעייתה של פוזננסקי-כץ שתמתין בינתיים לתוצאות בירור המקרה ולהחלטה מה יעלה בגורלה אם כי הסיכוי שבבתי המשפט ירצו שהיא תשוב לתפקידה כשופטת נראה כרגע על פי רוח הדברים כלא סביר.