אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (יום ה') בשיחה עם כתבים באו"ם בתום ביקורו בארצות הברית על הפרשיות הרבות נגדו ואמר: "אנחנו מותקפים כל הזמן, כל שעה, כל דקה. מותר גם לראש הממשלה לעמוד על הצדק. אני לא אשתוק, אני אומר את האמת. אני אגיד לכם את האמת שאולי לא נוחה לאנשים לשמוע. יש אהדה מהציבור, לי לרעייתי למשפחתי. אהדה שאני לא זוכר כדוגמתה". שרה נתניהו העירה: "הוא לא צודק? הוא לא צודק שהוא אומר את זה?".

הוא הביע שביעות רצון מהתמיכה בו: "תקשיבו לאזרחי ישראל. אזרחי ישראל בהמוניהם. לא כולם, אבל בהמוניהם, נותנים תמיכה לי ולרעייתי. הם רוצים צדק". הוא הביע הערכה לנשות ישראל ולרעייתו ביום האישה הבינלאומי: "אני רוצה להביע הערכה ואהבה מיוחדת לרעייתי שרה ולאנשים רבים בעולם ולרבים רבים מאזרחי ישראל שתומכים בה ובנו בימים אלה".

ראש הממשלה נועד מוקדם יותר עם שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי, בניו יורק, והחמיא לה על עמידתה האיתנה לצד ישראל: "אנו מעריכים את ההגנה על ישראל ועל האמת, שהנשיא ואת מביאים לתוך המסדרונות המבודדים האלה, מסדרונות לחים מהארס שמופנה כלפי ישראל. זה לא משב אוויר רענן, זה כמו צונאמי של אויר רענן".

בפתח הפגישה אמר לה נתניהו: "טוב לראות אותך שוב. את הופכת הכל לטוב יותר. אני חושב שהנשיא ממוקד לגמרי בסכנה מאיראן ועסקת הגרעין, והתוקפנות של איראן באזור. הוא ממוקד בדבר הנכון. כפי שאת יודעת היטב, אני חושב שזה מה שמניע את כולם עכשיו, לא רק את ישראל ואמריקה, אלא כמעט את כולם במזרח התיכון. זה משהו שאני בטוח ששמת לב אליו".

היילי דיברה על היחס לישראל באו"ם: "זה מדהים. אני מתכוונת, זה היה פוגעני בעבר ואני חושבת שאמרתי את זה לך בעבר. אני מרחמת על דני (דנון) ועל מה שהוא היה צריך לספוג. זה היה פוגעני בעבר אבל זה למעשה מתחיל להשתפר מעט. הם לא רוצים שיגערו בהם אז הם מבינים".

באשר לאיראן, אמרה היילי: "אני חושבת שיש התמקדות באיראן כרגע ואנו מודאגים מאוד. אני דואגת מאוד לישראל. אני חושבת שהם מרגישים מאוימים יותר ויותר ואני חושבת שהם יצטרכו לקבל החלטות. אני מודאגת שהם לא יקבלו את ההחלטות הנכונות. זה משהו שאנו מתמקדים בו, לראות מה קורה בסוריה, אני אשמח לשמוע את דעתך על זה, לאן מועדות פנינו שם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נתניהו חנך תערוכה במטה האו"ם בניו יורק המציגה את ההיסטוריה היהודית בירושלים. התערוכה בנושא "שלושת אלפים שנים של היסטוריה יהודית בירושלים", שנפתחה ביוזמת שגריר ישראל באו"ם דני דנון והשר לענייני ירושלים והמורשת זאב אלקין מוצגת במטה האו"ם בניו יורק וכוללת ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו בירושלים. ראש הממשלה נתניהו סייר בתערוכה וקיבל סקירה על המוצגים ההיסטוריים מפי השגריר דנון.

הזוג נתניהו בתערוכה באו''ם. חיים צח לע''מ
הזוג נתניהו בתערוכה באו"ם. חיים צח לע"מ
הגדלה

במסגרת התערוכה הוצגו מיצגים ארכיאולוגיים מקוריים שהתגלו בישראל וממחישים את הקשר ההיסטורי והרציף של העם היהודי לישראל ולירושלים בתקופות שונות. בין המיצגים בתערוכה הוצגו טביעת החותם של "שר העיר" של ירושלים מתקופת בית ראשון שהתגלתה לאחרונה, חותם המלך חזקיהו בן אחז, מלך יהודה, תחריט מנורה מתוך קברו של יאסון (יהושע) הכהן הגדול - קבר אשר נתגלה בעת בניית בית בשכונת רחביה מתקופת שושלת החשמונאים בסוף המאה השנייה לפני הספירה, ציור קיר של מנורה שהתגלה בביתם של כהנים, מטבע שהתגלה במאה השביעית לפני הספירה בכותל המערבי שחקוק עליו השם "נתניהו" ועוד.

שר ירושלים והמורשת זאב אלקין, סייר עם נתניהו ורעייתו ושגריר ישראל באו"ם: "הגענו עד האו"ם כדי להגיד להם בצורה הכי ברורה - אי אפשר להתכחש ל-3,000 שנה של היסטוריה. מי שרואה במו עיניו את הממצאים המרתקים האלה מבין שאי אפשר לנתק בין ירושלים לעם היהודי. שום החלטה שערורייתית לא תוכל לשנות את העובדות בשטח. היינו בירושלים לפני יותר מ-3,000 שנה ונישאר בירושלים עוד יותר מ-3,000 שנה". 

הצבת התערוכה באו"ם על שלל הוכחותיה כמובן הרגיזה את המשלחת הפלסטינית לאו"ם שנציגיה פנו בימים האחרונים למזכירות האו"ם בתלונה על פתיחת התערוכה בטענה כי התוכן שלה שנוי במחלוקת וסותר את החלטות האו"ם שסותרות את ההוכחות המדעיות, וביקשו לצנזר אותה. הבקשה לצנזר את התערוכה לא התקבלה ומטעם האו"ם החליטו להציב שלט בסמוך לתערוכה המודיע כי "תוכן התערוכה הוא באחריות המציגים" וכי "יש להפנות את כל השאלות אליהם".