אאא

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר הבוקר (ראשון) בבסיס קליטה ומיון תל השומר וליווה את המתגייסים החדשים לגולני וגבעתי תוך שהוא מתייחס למשבר הקואליציוני ועוקץ את שר החינוך נפתלי בנט.

ליברמן נשאל על דברי בנט שהאשים כי נתניהו יזם את המשבר והתבטא כי ישמח להחליף את ליברמן כשר הביטחון, והשיב: "לגבי כל ההערות והאמביציות זה באמת אפילו לא נעים לדבר כאן בלשכת הגיוס על רקע כל בני הנוער על כל אותם ויכוחים שאני מצפה לקצת צניעות. כל מי שרוצה להיות גם שר הביטחון וגם רה"מ. זה אולי מאפיין את האיש עצמו ולא ראוי אפילו להתייחסות אבל כשמתנהל ויכוח אמיתי אני מצפה מאנשים לקצת צניעות ודרך ארץ ולא מעבר לזה".

ליברמן נשאל האם הוא מתואם אם ראש הממשלה לגבי האפשרות שהקואליציה תתפרק והאם הוא סגור לתפקיד גם בממשלה הבאה, והשיב כי "אני שמעתי הרבה דברי הבל אבל מה שבמקרה הזה אני אתמול שמעתי שיש גורם בכיר מאוד בקואליציה שהוא גם מחנך, כנראה את עצמו, להיות שר הביטחון וגם רה"מ בו זמנית והוא מתדרך בעילום שם. זה גם מדבר על ההגינות אבל כנראה גם על החוכמה כשאתה מתייחס לתכנים, אני הופתעתי שהתדרוך היה כנראה בנוסח שמפלגת התקומה מתואמת עם רשימה משותפת וסמוטריץ' שמור להיות ממלא מקום של איימן עודה זה על אותו משקל של אותם תדרוכים. אני מצפה שאנשים יעזבו את האמביציות האישיות ויעברו לגופו של עניין.

"הרי אף אחד לא מעלה על דעתו שיוזמת ממשלה או חקיקה ממשלתית בנושא מסים שזה לא יעבור קודם כל את משרד האוצר ושר האוצר, הם אמורים להוביל את המהלך מן הסוג הזה. גם פה הייתי מצפה שבכל נושא הגיוס מי שיוביל את זה הם לא פוליטיקאים, לא מועצת גדולי התורה אלא צה"ל, מערכת הביטחון ושר הביטחון. כמו שאני לא מבין למה כולם מבינים בהבנה שלמשל מפלגות חרדיות לא יתמכו בתחבורה ציבורית בשבת, אותו דבר שלא יצפו מאתנו שנתמוך בנוסח החוק שמתואם עם החרדים ומפלגות חרדיות בלי להגיע למגרש של צה"ל ומשרד הביטחון. אני משתדל להיות הכי ענייני שרק אפשר".

באשר לשאלה אם ישראל ביתנו תרוץ לבד בבחירות הבאות, השיב שר הביטחון: "ב200%, לא ב100%. אנחנו אמרנו את זה יותר מפעם אחת שישראל ביתנו בבחירות הקרובות תתמודד לבד. אני חושב שיש לנו מה להציג ומה להראות".

אנחנו הולכים עכשיו לבחירות, נשאל ליברמן והשיב: "אני מקוווה שלא. אנחנו לא יזמנו את המשבר ולא רוצים אותו. מי שיזם אותו, לא ברור איך ולמה ואני מציע שכולם ימתינו למסקנות הוועדה שמיניתי, אגב הועדה של צה"ל ומשרד הביטחון גם היא נוסדה הרבה לפני שפרץ המשבר וכולם מודעים לכך ולכן אני ממליץ לכולם לחכות".

ליברמן נשאל מי יזם את המשבר ואמר: "אני חושב שברור שאנחנו פה ראינו שורה של אולטימטומים. האולטימטום של או חוק הגיוס בשלוש קריאות או תקציב. אחר כך ראינו אולטימטום שני, או חוק הגיוס בשלוש קריאות עד סוף חודש מאי או פירוק ממשלה. אחר כך ראינו עוד אולטימטום, או תקציב עד חג הפסח או שחג פסח בלי שר האוצר. אחר כך ראינו עוד אולטימטום, בבחירות הבאות אני שר הביטחון, אני זה מישהו – כנראה המחנך הדגול.

"אז כשאתה חי מאולטימטום לאולטימטום אז האווירה היא לא טובה. אנחנו לא שמנו שום אולטימטום לא יצרנו שום משבר. יחד עם זאת, אנחנו לא מוכנים לחיות עם המציאות שמישהו מצמיד לך אקדח לרכה. זה לא יהיה. אנחנו נתמוך, כמו שאמרתי, אך ורק באותה הצעת חוק שיגבשו צה"ל ומערכת הביטחון, שום הצעה אחרת".

"שמענו הבוקר את שר החינוך, נפתלי בנט, שנתניהו גורר את המדינה לבחירות בגלל החקירות. גם אתה חושב ככה?", נשאל שר הביטחון והשיב: "אני חושב שבאמת יש גבול לכל השטויות ולכל המלל ולכל ההשמצות שאפשר לשמוע ואפשר לצפות מחבר בקואליציה. אבל, כמו שאמרתי, כנראה יש מישהו אחר שדברים אחרים מניעים אותו".