אאא

"גל החקיקה באירופה כנגד עיקרי היהדות מחייב הירתמות של כל הרבנים כאיש אחד, בכל מדינה ומדינה, כדי לעמוד על נפשנו היהודית. אם לא תהיה עמדה מאוחדת – הדבר יהיה בעוכרינו ומי יודע מה ההשלכות שיכולות להיות מכך בשנים הבאות", כך אמר הרב הראשי לישראל הראשל"צ הגר"י יוסף בדברים שנשא בכנס של ארגון 'מרכז רבני אירופה' המתקיים בבוקרשט שברומניה. בכנס משתתפים כ-350 רבני קהילות מכלל מדינות יבשת אירופה.

דברים דומים, ונחרצים לא פחות, השמיע גם הרב הראשי הגרי"מ לאו, בדברים שנשא אף הוא בכנס. הגרי"מ לאו תיאר מנסיונו כרב זה עשרות שנים, כיצד מגמות גדולות, שנזק רב בהן, מתגלגלות ממעשים קטנים של גורמים כאלה ואחרים. "כל פירצה משמעותית, כל דבר שהוא נגד עיקרי היהדות, חובה להיאבק עליו מיד ובכוח רב", אמר למאות הרבנים וקרא להם להתאחד במסגרת 'מרכז רבני אירופה' ולהאבק ביחד במגמות אנטישמיות שונות שהולכות ומתגברות באירופה.

הדברים נאמרו, אתמול, יום שני, במושב המרכזי של הכנס השנתי של 'מרכז רבני אירופה' בו משתתפים מאות רבנים מהיבשת. את המושב בנושא רבנות והלכה פתחה דרשתו של הראשל"צ הגר"י יוסף. בדרשתו העלה הרב את הלכות חג הפסח, במסגרת שואלין ודורשין בשאלות הפסח שלושים יום קודם לחג. הרב התייחס לשאלות מורכבות המגיעות לשלוחנו מרבני הקהילות באירופה, ובמשך שעה ארוכה התייחס להלכות חג הפסח והאחריות המוטלת על רב הקהילה בהנהגת קהילתו לפני חג הפסח.

במהלך דבריו אמר הגר"י יוסף כי תפקידו של רב בעם ישראל הוא לקרב את הציבור אליו ולא חלילה להרחיק אותו. רב בישראל צריך מראש לחשוב מה הבעיות ההלכתיות שעלולות להתעורר וכיצד ניתן לפתור אותן בלי חלילה לפגוע באדם כל שהוא. התפקיד של רב זה זה ללכת לכל מקום שהוא מוזמן אליו ויכול לקרב את ליבם של ישראל לאביהם שבשמים בהתנהגות שלו", כך אמר הרב הראשי לישראל הראש"ל הגר"י יוסף.

במהלך דבריו סיפר כי מאבא, מרן הגר"ע יוסף, למדתי שרב בישראל צריך לדעת ללכת עם רוחו של הציבור. מי שזכה לכהן בקהילה של יראים ושלמים, מה טוב חלקו. אבל כאשר צריך למנוע מרדת שחת צריך לחשב את הדרכים כך שיהיו באופן המתקבל".

בסיום דבריו של הראש"ל ניגשו אליו רבנים רבים והודו לו על דבריו.

לאחריו נשא דברים הרה"ר הגרי"מ לאו אשר מכהן כרב זה עשרות בשנים. לבקשת המשתתפים הוא שיתף את קהל הרבנים בשורה ארוכה של רגעים מחייו של רב בישראל, כיצד יש לנהוג ב'ימין מקרבת' כאשר מדובר ב'תינוקות שנשבו' ואינם בקיאים בפרטי ההלכות אך מאידך לנטוש ב'שמאל דוחה' כאשר מנסים לערער על יסודות היהדות. "במקרים כאלה אסור שתהיינה פשרות", אמר הרה"ר הגרי"מ לאו.

הרב לאו אמר: "לדעתי אסור להפקיר אף יהודי אחד. יש לפעול בשלושה מעגלים: מעגל ראשון של שומרי תורה ומצוות ולהיות להם לפוסק, במעגל השני, יהודים מסורתיים ותפקידו של הרב להכניס אותם למעגל הראשון. המעגל השלישי כולל יהודים שאין בהם זהות יהודית ואולי מזוזה על פתח ביתם וגם לא בטוח שיש משהו בנרתיק המזוזה. רב צריך לבקר כל אדם חולה בקהילה שלו שחולה מעל שלושה ימים ולבקרו בבית החולים. אין ספק שצעד כזה יעביר אנשים מהמעגל השלישי לשני ויקרב אותם ליהדות"

הוא תקף את מתנגדי הרבנות הראשית ומתח ביקורת מרומזת על רבני צהר. "אנחנו מתלמידיו של הלל ואותנו לא ילמדו שהלכה כדברי בית הלל. לא ילמדו אותנו לא ברחוב ולא בתקשורת. יש גם קבוצה של רבנים שקוראת לעצמה 'רבני הלל', כאילו אנחנו רבני בית שמאי. יש היום מילה חדשה "הדתה" שנשמעת בחרוזים כמו הסתה. להפוך יהודי ליהודי שומר מצוות זה הדתה כמו הסתה. מסיתים אותו נגד מה? לא לעשות פשרות בתורה ולעשות אותה לשליש ולרביע. לכל אלה שאומרים לנו תעשו תיקונים בהלכה או הקלות בהלכה אני אומר - באתם לשנות יצירה שלא אתם בראתם? זה ונדליזם. זו ברבריות.

"אתם דורשים מהרב לתקן כי אנחנו במאה ה-20? שינוי הוא כפירה בעיקר של תורה מסיני. הרבנים שמדברים היום על להנגיש את היהדות ולקרב את ההלכה אל העם זה נגד הלל. הלל דיבר על לקרבן לתורה ולא לקרב את התורה אליהם", אמר הרב לאו.

הוא סיכם, "אני פונה לרבנים תאהבו את הקהילה שלכם. תפקידו של הרב אוהב שלום רודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. זוהי רבנות בעבר, בהווה ובעתיד".

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן שנשא אף הוא דברים בכנס בירך את המשתתפים וציין בדבריו את שיתוף הפעולה הקיים בין הרבנים באירופה לרבנות הראשית לישראל כמו גם השאלות המועברות על ידי הרבנים לחברי מועצת הרבנות הראשית.

היום, יום שלישי, צפוי להתקיים מושב בנושא כשרות בו ישא דברים הרה"ר הראשל"צ הג"ר יצחק יוסף יחד עם הרבנים הגאונים הרב ירמיה כהן אב"ד פאריז וחבר נשיאות רבני אירופה, הרב מרדכי הסופר מנהל מחלקת חומרי גלם במערכת הכשרות של הגרמי"ל לנדא, הרב זמיר כהן יו"ר 'הידברות', הרב משה טוביה ויסברגר אב"ד דק"ק עדת יראים – בודפשט וחבר מועצת רבני אירופה, הרב יוסף פרדס מרבני ודייני וינה אוסטריה.

בהמשך היום יתקיים מושב בנושא מקוואות בו ישאו דברים הרבנים הגאונים הרב ישראל יעקב ליכטנשטיין ראב"ד דק"ק בני ישראל – לונדון וחבר נשיאות רבני אירופה והרב אליהו לנדא מבכירי מערכת הכשרות של הגרמי"ל לנדא וראש ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בכפר חב"ד.

בשעות הערב היום יתקיים ערב הוקרה חגיגי ומפואר לכבוד רבני אירופה לרגל ח"י שנים לפעילות הענפה והמרשימה של 'מרכז רבני אירופה'. בערב ישתתפו נציגי ממשלת רומניה ושגרירי מדינות אירופה.

הרב מנחם מרגולין מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' אמר לכלי התקשורת כי התמודדויות הרבות של יהדות אירופה מחייבות את הרבנים לאחד כוחות בפעילות להמשך תחיית היהדות באירופה.