אאא

הרפובליקנים שחברים בוועדת המודיעין של בית הנבחרים האמריקני הודיעו הלילה (שלישי) כי סיימו את חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב וכי לא נמצאה כל עדות לקנוניה בין קמפיין הנשיאות של דונלד טראמפ לבין מאמצי מוסקבה להשפיע על תוצאות הבחירות.

חברי הוועדה הרפובליקנים אמרו שהם מסכימים עם הטענה שרוסיה אכן ניסתה להשפיע על הבחירות באמצעות הפצת תעמולה ודיווחים כוזבים ברשתות החברתיות. עם זאת, הם דחו את טענות ה-CIA, ה-NSA וה-FBI שלפיהן מוסקבה סייעה לנשיא האמריקני דונלד טראמפ להיבחר וכי היה לו קשר כלשהוא לכך.

הנשיא האמריקני כבר שמח על ההחלטה וצייץ בטוויטר: "לאחר 14 חודשים של חקירה ארוכה ומאומצת ועדת המודיעין של בית הנבחרים לא מצאה כל ראייה לקשירת קשר או לתיאום בין קמפיין טראמפ לרוסיה במטרה להשפיע על הבחירות לנשיאות ב-2016".

חברי הוועדה הרפובליקנים פרסמו את הודעתם, למרות שחקירתו של התובע המיוחד רוברט מולר ממשיכה עדיין במלוא עוזה. בשבוע שעבר בילה אחד מיועצי הקמפיין לשעבר במשך שש שעות מול חבר מושבעים גדול, בעקבות זימון של מולר. פול מנפורט, מנהל הקמפיין לשעבר, הודה בכמה אישומים פליליים.

חבר הקונגרס שהוביל את החקירה, הרפובליקני מייק קונאוואי, אמר כי הוועדה סיימה לערוך את התשאולים שלה בנוגע למעורבות הרוסית וכי הצוות הרפובליקני יעביר היום לחברי הוועדה הדמוקרטים דו"ח באורך 150 עמודים.

"לא מצאנו שום עדות לקנוניה, אך כן מצאנו שיקול דעת לקוי ופגישות לא ראויות", אמר קונאוואי. "לא מצאנו שום עדות לקנוניה חוץ מכך שהיו אנשים שהשתתפו בפגישות שלא היו נוכחים בהם או שהיו בטעות באותו הבניין".

הבכיר הדמוקרטי בוועדה, אדם שיף, מחה על ההודעה הרפובליקנית על סיום החקירה. "למרות שרוב חברי הוועדה סימנו כבר מזמן שהם נתונים תחת לחץ כבד לסיים את החקירה, זה עדיין ציון דרך טרגי לקונגרס הזה, וזה מייצג כניעה נוספת לרשות המבצעת. הרוב מציב את האינטרסים של הנשיא מעל לאינטרסים של המדינה וההיסטוריה תשפוט את מעשיהם בחומרה".

הדמוקרטים האשימו את עמיתיהם בכך שהם התחמקו מלחקור את הסוגיה ברצינות מתוך מטרה להגן על הנשיא הרפובליקני ומקורביו, שחלקם הודו באשמה ובעבירות של קשירת קשר. קונאוואי הגיב לטענותיו של שיף וטען כי הדמוקרטים רוצים למרוח את החקירה עד לבחירות האמצע לקונגרס. כיום הרפובליקנים שולטים בשני הבתים של הקונגרס, אך הדבר יכול להשתנות בבחירות האמצע בנובמבר, שצפויות להיות צמודות.

עם הודעת הרפובליקנים, מרכז העניין עובר לוועדת המודיעין של הסנאט, שעדיין חוקרת את המעורבות הרוסית בבחירות 2016. יו"ר הוועדה, ריצ'רד באר, אמר ל-CNN כי הוא עדיין לא ראה כל עדות לקנוניה או עדות מספקת כדי להוכיח את טענות קהילת המודיעין שפוטין סייע לטראמפ. אם זאת הוא אמר שהוועדה עדיין לא סיימה את עבודתה.