אאא

ההסתה חוזרת: דקות לאחר אישורו של חוק הגיוס הערב (שלישי) במליאת הכנסת בקריאה טרומית, עלה יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד לדוכן הנואמים ותקף בחריפות את הציבור החרדי ומפלגות 'הליכוד' ו'הבית היהודי'. ח"כ משה גפני (דגל התורה) לא נותר חייב והגיב לדבריו.

 (צילום: ערוץ הכנסת)

 

חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור אושר הערב במליאת הכנסת בקריאה טרומית ברוב של 59 תומכים מול 38 מתנגדים. השרה סופה לנדבר התנגדה להצעה. ח"כ בן צור שהציג את החוק פתח: "אני לא יודע בלי התורה איפה היו היום מרגי ממרוקו, כחלון מטריפולי, לפיד מסרביה ואיווט מרוסיה".

ח"כ יאיר לפיד עלה להגיב לדבריו: "אני אגיד לך איפה הם היו היום בלי צה"ל, הם היו מתים! מתים! כי בלי צה"ל אי אפשר לקיים את מדינת ישראל".

לפיד הוסיף: "אני לא זוכר שכתוב בתורה שמותר לשלוח אחרים להיהרג בשבילך. אני לא זוכר שכתוב בתורה שאפשר להשתמט. מילא החרדים, אבל הכניעה המחפירה של הליכוד והבית היהודי. על מי אתם עובדים? פחדנים מקריבים את צה"ל וחיילי צה"ל בשביל אינטרס פוליטי. איפה כתוב בתורה שמותר לשלוח מישהו אחר להיהרג בשבילך, ממתי ללמוד תורה סותר להגן ולשמור על המולדת? תראו פסוק אחד שיש סתירה בין לימוד תורה לשירות בצה"ל. תתביישו לכם! אתם זורקים את חיילי צה"ל מתחת גלגלי האוטובוס הפוליטי שלכם".

''לא זוכר שבמסגרת תפקידו לפיד סיכן את נפשו''. גפני (Flash90)
"לא זוכר שבמסגרת תפקידו לפיד סיכן את נפשו". גפני (Flash90)
הגדלה

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני שעלה להציג את התקציב, תקף את לפיד על דבריו: "שמח שהחוק על לומדי התורה עבר. בלעדיהם אין לנו זכות קיום כעם יהודי. הכנסת קיבלה ברוב גדול את הצעת החוק שמאפשרת ללומדי התורה שתורתם אומנותם להמשיך ללמוד ולקיים את העם היהודי ועשתה מעשה היסטורי מאוד התרגשתי בראותי את התוצאה".

גפני הוסיף: "לא הבנתי את יאיר לפיד. הוא דיבר על למסור את הנפש. יש בחורי ישיבות שיוצאים לעבוד והולכים להיות כתב 'במחנה'. לא בטוח שבתור כתב 'במחנה' לפיד סיכן את נפשו, לא זוכר שבמסגרת תפקידו סיכן את נפשו. במקומו הייתי מעדיף לא להעלות את הטיעון הזה. הוא לוקח לעצמו כתרים לא לו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

יו"ר ש"ס אריה דרעי הגיב לאישור תיקון חוק הגיוס בקריאה טרומית ואמר: "אני שמח שהתיקון שהבאנו לחוק תורתו אומנותו אושר הערב ברוב גדול. כפי שאמרתי מתחילת הדרך, מדובר בהמשך ההסדר הקיים בו אנו מאפשרים לבני הישיבות לשקוד על תלמודם. צר לי שגורמים מסוימים ניסו לעשות על גביו הון פוליטי ולחולל משבר מיותר".

"אני מברך את שותפיי לקואליציה שגילו אחריות ברגע האמת כדי לאפשר לממשלה החברתית הטובה הזו להמשיך ולפעול למען כלל הציבור" הוסיף דרעי.

 גלגולו של משבר הגיוס (צילום: מרים אלסטר, הדס פרוש, יונתן זינדל, פלאש 90, חברת החדשות, יוטיוב רוה"מ, ערוץ הכנסת)

ח"כ ישראל אייכלר התייחס לנאומו של לפיד בכנסת ואמר "מסירות הנפש שלו ב'במחנה' כבר נודעה בשערים. הוא ימשיך להסית, לשסות ולשקר. ההיסטוריה של עמנו התמודדה עם צרות גדולות ממנו, אם כי מגוחכות הרבה פחות".

ח"כ אורי מקלב מסר בתגובה לאישור החוק: "ההחלטה שלא ללכת לבחירות והפעילות הרבה שנעשתה בתקופה האחרונה יחד עם אישור החוק היום נותנת סיכוי טוב ואופק חיובי להמשך אישור החוק כמתכונת של חוק זה ואשר הכנתו תחל כבר כעת ויובא לידי ביטוי והסכמה עם פתיחת מושב הקיץ".