היין הקטן שעשה מהפיכה. יקב אור הגנוז.
היין הקטן שעשה מהפיכה. יקב אור הגנוז. (צילום: יקב אור הגנוז.)
אאא

כולם יודעים שיין אדום טוב לבריאות. מחקרים מראים כי צריכת כוס יין אדום ביום מאריכה את תוחלת החיים, תומכת בירידה במשקל, מועילה בהורדה של מדדי סוכרת ומניעה של מחלות לב.

אולם רבים האנשים שאוהבים יין אבל נמנעים מלשתות דווקא מסיבה בריאותית. מכירים את התחושה של העייפות וכאבי הראש לאחר שתיית יין? 

קל לחשוב שהסיבה לתחושות הללו היא האלכוהול שביין. אבל לא תמיד זו הסיבה. לעתים קרובות דווקא הרגישות לחומר המשמר שמוסיפים ליין היא זו שמייצרת עייפות וכאב ראש. 

לפרטים אודות מבצע פסח מהודר של יקב אור הגנוז לחצו כאן

חומר משמר ביין?

רוב האנשים לא יודעים שלכל יין בארץ ובעולם מוסיפים חומר משמר שנקרא "בי-סולפיט" או גופרית דו-חמצנית.

מדוע מוסיפים חומר משמר? מאחר שחמצן חודר ליין בתהליך הייצור וגורם להזדקנותמהירה של היין עד כדי קלקולו. ולכן, במהלך הייצור מוסיפים ליין חומר משמר על מנת להגן מפני אפקט ההזדקנות. 

פריצת דרך בינלאומית: יין טהור ללא חומר משמר

יין אילמה מיוצר בשיטה חדשנית ופורצת דרך של ד"ר ארקדי פפיקיאן, מומחה בינלאומי לתורת היין והגפן.

בנוסף ליתרונות הבריאותיים המוכרים הקיימים ביין אדום, יין אילמה מיוצר תוך הימנעות מוחלטת מהוספת החומר המשמר "בי-סולפיט" - גפרית דו-חמצנית. 

יין אילמה. צילום: יקב אור הגנוז
יין אילמה. צילום: יקב אור הגנוז
הגדלה

יקב אור הגנוז, שבו פותח יין אילמה, יצר סביבת גידול ייחודית ותהליכי ייצור מוקפדים ביותר, כך שהיין הופך להיות מוגן באופן טבעי מהאפקט ההזדקנות שגורם החמצן. זה יתרון בריאותי גדול מאחר והרבה אנשים רגישים לחומר המשמר הזה, חלק מהאנשים מודעים לרגישות זו וחלק לא.

יתרון הלכתי בליל הסדר

יין אילמה הוא יין טהור שמורכב מ-100% ענבים ללא שום תוספת וחומר משמר וידוע שיש בחינת הידור במצוות 4 כוסות בליל הסדר למי ששותה יין "נקי". משום כך רבים ברחוב החרדי שותים בליל הסדר 4 כוסות עם אילמה. מספרים שהגרי"ש אלישיב זצוק"ל, בשנים האחרונות לחייו, היה מקדש 4 כוסות בליל הסדר עם יין אילמה בזכות הנקיות הטהורה שלו.

לפרטים אודות מבצע פסח מהודר של יקב אור הגנוז לחצו כאן

יישוב אור הגנוז בו נמצא היקב. צילום: יקב אור הגנוז
יישוב אור הגנוז בו נמצא היקב. צילום: יקב אור הגנוז
הגדלה

חוות דעת של פרופ' הדס, מומחה בינלאומי ליין

פרופסור עמוס הדס, מחבר הספר "הגפן והיין בארכיאולוגיה של ארץ ישראל" כתב על יין אילמה: 

"יין אילמה, החסר את החומר המשמר בי-סולפיט, יוצר בשיטת ייצור חדשנית שפותחה במיוחד לצורך ייצורו של יין זה, על מנת לענות על דרישת השוק ליינות אורגניים טהורים ונקיים מכל חומר משמר, וכן לענות לצורכי שוק היינות הבריאים שאינם פוגעים בצרכנים בעלי רגישויות לחומרים משמרים כגון בי-סולפיט.

היין יוצר בשיטה מיוחדת המאפשרת את קיום כל שלבי ייצור היין מבציר וכלה בביקבוק ללא הוספה של בי-סולפיט, בין אם לצורך הבטחת שלבי הייצור ובין אם לצורך שימורו לאחר בקבוק.

שלבי הליך הייצור דומים כמעט בכל להליך המקובל בייצור יינות כלומר: בציר ענבים בשלים (קברנה סוביניון, קברנה פרנק ופטיט וורדו), הפרדה וייצור התירוש, העברה למיכלים בהם מתקיימות תסיסות התירוש האיטיות (כוהלית ומאלו לקטית) ובטמפרטורה נמוכה מהמקובל תוך שמירה על משך השרייה ממושכת של הזנים בתירוש וביין, שפיות עוקבות, הרחקת השיירים, הבגרת היין ויישונו בחביות עץ צרפתי.

בשונה מהמקובל, כלל תהליכי הייצור בוצעו ללא תוספת בי-סולפיט ותוך הקפדה יתרה על מניעת חדירה של חמצן ליין מתחילת הייצור וכלה בבקבוק.

מבחינת הטעם היין מאד פירותי, עוצמתי (רב כוהל) ומאוזן, אך שונה מעט בטעמו מיינות שולחן אדומים מאותם זנים שיוצרו עם בי-סולפיט.

היין אינו מבושל ולכן מתקיימים בו תהליכים של התיישנות בבקבוק כצפוי. מאחר והיין חסר הגנה מחמצון אפשרי (בשל העדר בי-סולפיט), יש לשמור על היין במקרר ביתי בטמפרטורות נמוכות (13- 6 מעלות צלזיוס) בניגוד למקובל ליינות רגילים (בהם מצוי בי-סולפיט) הנשמרים במקרר יינות 18 - 14 מעלות צלזיוס). היין נשא חן בעיני בני ביתי ולכן הוכנס לאוסף היין הפרטי שלי".

יקב אור הגנוז. צילום: יקב אור הגנוז
יקב אור הגנוז. צילום: יקב אור הגנוז
הגדלה

דבר היינן, אהרון זיו ביקב אור הגנוז:

"יין אילמה הינו יין אדום יבש מעודן שעבר תהליך מיצוי ארוך של קליפות ענבי קברנה סוביניון וקברנה פרנק, מחלקות וותיקות של כרם בהר מירון. היין עבר תסיסה קרה ואטית והשתבח בחביות עץ אלון צרפתי במשך 14 חודשים. בנוסף לסגולות הבריאותיות הגלומות בו, אילמה ניחן בסגנון מבודל של ניחוחות וטעמים נפלאים. מרגישים שליין אילמה יש נשמה ולא רק גוף מלא"

חשוב לדעת: יש לאחסן את היין בקירור. מספר שעות בטרם השתייה יש להוציא אותו מהמקרר, ושעה בטרם השתייה יש לפתוח אותו. לאחר פתיחת הבקבוק מומלץ לצרוך את היין תוך 24 שעות.

מקור השם אילמה: יציאת מצרים

מקור השם אילמה הוא בספר שמות, בתיאור יציאת מצרים. עם ישראל זועק למים ומסופר: "ויבואו אילמה ושם שתים עשרה עינות מים ושבעים תמרים" (שמות ט"ו, כ"ז) רבנו בחיי מפרש שבאילמה נתגלתה לעם ישראל חכמת הצמחים והכוחות הרפואיים הטמונים בהם. עוד סיבה לשתות יין אילמה בליל הסדר בפרט, ובעונת האביב בכלל. 

לפרטים אודות מבצע פסח מהודר של יקב אור הגנוז לחצו כאן

יין איכותי הוא תמיד תוצאה של מרכיבים מעוליםויינות יקב אור הגנוז מבוססים על גפנים הגדלים בכרמים ותיקים בגליל העליון, באזור היישוב אור הגנוז, הר מירון ורמת דלתון. הכרמים נהנים מאקלים ייחודי של מרום הגליל, האופטימלי למגוון זני הענבים האיכותיים, בגבהים של 780-870 מטר מעל פני הים. כרמים אלה גדלים בחלקות שניתן לשרטט את ההיסטוריה שלהן אחורה במשך מאות שנים.

יקב אור הגנוז הינו יקב בוטיק ייחודי שהוקם ב- 2005 למרגלות הר מירון, לב אזור היין בגליל. היקב מקפיד על רמת הכשרות הגבוהה ביותר של בד"ץ העדה החרדית ירושלים ובד"ץ בית יוסף. כל עובדי היקב חיים ומתגוררים ביישוב החרדי "אור הגנוז" בקהילה שמשלבת לימוד פנימיות התורה עם עבודה יצרנית, באורח חיים שיתופי.

יישוב אור הגנוז בחורף. צילום: יקב אור הגנוז
יישוב אור הגנוז בחורף. צילום: יקב אור הגנוז
הגדלה


היקב שם לו למטרה לייצר יין באיכות הגבוהה ביותר, באווירת "בוטיק" אמיתית. מתוך הכרמים הותיקים נבחרים הגפנים בצורה קפדנית, לכל סדרת יין בנפרד. ההתאמה והזהות בין חלקות האדמה ליינות השונים, הופכת את תהליך הייצור לאישי. המתכון הייחודי המשלב בין איכות הכרמים והטרואר המיוחד של אזור הר מירון, הוא המעניק ליינות אור הגנוז את הטעמים והניחוחות היוקרתיים, שכל כך מאפיינים אותם. היקב זכה בתחרויות בינלאומיות רבות ואף זכה לתואר "יקב הבוטיק הטוב ביותר".

רוצים לקדש עם יין בריא וייחודי ולהרגיש יותר עירניים ופחות כאבי ראש? וגם לקבל בקבוק מתנה ומשלוח חינם עד הבית?

לפרטים אודות מבצע פסח מהודר של יקב אור הגנוז לחצו כאן