אאא

למעלה מעשור לאחר השמדת הכור הגרעיני שהיה בתהליכי בנייה בסוריה, הבוקר (רביעי) הותר לפרסום כי מדובר בפעולה שביצעה מדינת ישראל.

המבצע להשמדת הכור הגרעיני הוכתר בשם "מחוץ לקופסה", הכינוי המודיעיני לכור היה "עין הבשור והמתחם בדיר א-זור נקרא "קובייה הונגרית", כאשר בתום מאמץ מודיעיני ומבצעי מורכב וממושך, מטוסי קרב של חיל האוויר השמידו את הכור ובכך הוסר איום גרעיני על מדינת ישראל והאזור.

הבוקר הותר לפרסום כי בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, תקפו מטוסי קרב כור גרעיני בשלבי הקמה מתקדמים באזור דיר א-זור שבסוריה, 450 ק"מ מצפון לדמשק, והשמידו אותו.

ההכנות למבצע

גורמי המודיעין של צה"ל זיהו ועקבו במשך שנתיים אחר פרויקט הגרעין הסורי המתפתח באזור דיר א-זור, 450 ק"מ צפון מזרחית לדמשק. הם סיפקו מודיעין טקטי, מערכתי ואסטרטגי שאפשר את השמדתו והעריכו כי הכור יהפוך מבצעי לקראת סוף שנת 2007.

הערכה זו הביאה בסופו של דבר להחלטת הדרג המדיני - בראשות ראש הממלשה דאז אהוד אולמרט, לממש תקיפה, על בסיס ניתוח מודיעיני מדויק של המערכות הקריטיות בכור.

אזור התקיפה - לפני
אזור התקיפה - לפני

חיל האוויר נערך לתקיפה בלוח זמנים קצר והתכונן אליה כמו גם לתרחישי הידרדרות והסלמה. דרך התקיפה שנבחרה לבסוף הייתה אחת ממספר האפשרויות שתוכננו ותורגלו בחיל האוויר, והודות ליכולת המבצעית הגמישה, התאפשרה תקיפה תוך 12 שעות מרגע קבלת הפקודה.

התקיפה

מעט אחרי חצות, הגיעו לחדר המצב האווירי ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החוץ, הרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל, ראש אגף המודיעין וראש אגף המבצעים. משם הם עקבו מקרוב אחר התמונה האווירית ואמצעי הקשר.

נתיב הטיסה כלל תכנון קפדני של צריכת הדלק, ביצוע בחתימה נמוכה ובדממת אלחוט בהשתתפות מטוסי סופה ורעם, וכן אמצעי חימוש מסוגים שונים. המבצע, שהחל בשעה 22:30, הסתיים עם שובם של מטוסינו לבסיסם בשעה 02:30 לפנות בוקר.

אזור התקיפה - אחרי
אזור התקיפה - אחרי
הגדלה

התוצאות

אגף המודיעין העריך כי הכור נפגע ללא יכולת שיקום. צה"ל נערך להסלמה והידרדרות הן ביכולת ההגנה לעורף, והן ביכולות מבצעיות. לאור רגישות ביטחונית גבוהה הוחלט שלא לפרסם את דבר התקיפה בזמן אמת. הצלחת המבצע נמדדה אז ונמדדת גם היום בשלושת המרכיבים שהוגדרו להצלחה על ידי הרמטכ"ל: השמדת הכור, מניעת הידרדרות וחיזוק ההרתעה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

להשמדת הכור משמעות נוספת - לימים דיר א-זור, בה היה הכור, נכבשה בידי מחבלי המדינה האסלאמית. הימצאות כור גרעיני בשטחם הייתה יכולה להביא לכלי מסוכן בידיהם, וכתוצאה מכך להסלמת המצב האזורי.

מדובר צה"ל נמסר כי "מאמץ מודיעיני נרחב, שהחל בסוף שנת 2004, וכלל שיתוף פעולה עם גורמי ביטחון מקבילים, הניב מידע רב ומשמעותי, שבסופו הבשיל לתקיפה אווירית מדויקת. צה"ל נערך לתקיפת הכור באופן מדויק ואיכותי, תוך הכנה לתרחישי הידרדרות והסלמה אפשריים".

ראש המטה הכללי דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר בהתייחסו להשמדת הכור: "מיד כשראש הממשלה הטיל על צה"ל בראשותי את האחריות להשמדת הכור הגרעיני בסוריה היה ברור לי שעלינו להיערך מודיעינית, מבצעית וטכנולוגית להסרת האיום הגרעיני מעל מדינת ישראל והאזור ובמקביל לבצע פעולות למניעת הידרדרות למלחמה, ובאם זו תכפה עלינו – להכריעה!".

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ששימש מפקד פיקוד הצפון בעת מבצע "מחוץ לקופסה", אמר לאחרונה: "המסר מתקיפת הכור ב-2007 הוא שמדינת ישראל לא תשלים עם בנייה של יכולת שתהווה איום קיומי עליה. זה המסר ב-2007, וזה המסר לאויבינו גם בעתיד הקרוב והרחוק".