אאא

ארגונים יהודיים בבריטניה הפגינו אתמול (שני) מחוץ לפרלמנט בלונדון נגד מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, והאשימו אותו שדעות השמאל הקיצוניות נגד יהודים מונעות ממנו למגר את האנטישמיות במפלגתו. מאז שהפך במפתיע למנהיג הלייבור ב-2015 נאשם קורבין בהתעלמות מהערות אנטישמיות במפלגתו ומציבור בוחריו.

"הוא היה שוב ושוב לצד אנשים עם עמדות אנטישמיות בוטות, ותמיד טען שהוא לא קרא או שמע אותן. ג'רמי קורבין מצדד שוב ושוב באנטישמים ולא ביהודים", נכתב בהודעתם של מועצת ההנהגה היהודית בבריטניה ושל ועד הנציגים של יהודי בריטניה לקראת ההפגנה.

כמה הגיעו להפגנה? תלוי את מי אתם שואלים לפי סוכנות הידיעות 'רויטרס' אלפים בודדים הגיעו למחות מול הפרלמנט. לפי סוכנות AP מאות מפגינים בלבד מחו במקום.

קורבין הגיב לשני הארגונים היהודיים והודה שהייתה אנטישמיות במפלגתו. הוא התנצל על הכאב שנגרם ליהודים והתחייב להכפיל את מאמציו למגר את התופעה. הוא הציע לפגוש בהתאם את ראשי שני הארגונים. התנצלותו מגיעה על רקע שערורייה שפרצה לאחר פרסום פוסט שכתב בפייסבוק ב-2012, שבו התנגד להסרתו של ציור קיר בעל מוטיבים אנטישמיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כמה מחברי הפרלמנט של הלייבור שמתנגדים להנהגתו של קורבין הגיעו לתמוך במפגינים. "ג'רמי אמנם לא אנטישמי, אבל הוא הרשה לעצמו להפוך לפוסטר של האנטישמיות בכל מקום", אמרה חברת הפרלמנט מרגרט הודג', בתם של פליטים יהודיים מגרמניה ואוסטריה.

הארגונים היהודיים מחו על מה שהם מכנים "השנאה האובססיבית" של השמאל הקיצוני ל"ציונות, לציונים ולישראל". הם הוסיפו ש"אמירותיו הריקות" של קורבין נגד האנטישמיות כלל לא מסייעות לפתור את הבעיה. "תתביישו" צעקו המפגינים לקבוצה של 50 תומכי קורבין שהגיעו למקום, וטוענים שלמחאה יש מניע פוליטי – הדחת קורבין מראשות הלייבור.

קורבין, שידוע כפרו-פלסטיני ומתנגד חריף של ישראל כבר שנים רבות, הודה שלעתים האנטישמיות מוצאת את דרכה לביקורת על ישראל. "להשוות את המעשים של ממשלת ישראל למעשי הנאצים, ליחס את הביקורת לישראל לאפיונים יהודיים או ליהודים באופן כללי ולהשתמש בביטויים פוגעניים לתומכי ישראל כמו 'Zio' – כל אלה מכילים היבטים של אנטישמיות בת זמננו", כתב קורבין.