אאא

שלושה מחבלים חמושים ברימונים וסכינים נעצרו הבוקר (שלישי) על ידי כוחות הביטחון, לאחר שמוקדם יותר זוהו עקבות חדירה בסמוך לגדר המערכת בדרום רצועת עזה.

האירוע החל מוקדם יותר הבוקר כאשר במהלך פעילות שגרתית זוהו עקבות סמוך לגדר המערכת בדרום הרצועה, כוחות הצבא פתחו בסריקות במרחב שהביאו כאמור בחסדי שמים לתפיסתם המהירה של שלושת המחבלים.

מהמשטרה נמסר כי שלושת החשודים הועברו לידי משטרת ישראל, חבלן משטרה פועל כעת לנטרול וסילוק פריטי האמל"ח.

מאוחר יותר התברר כי השלושה הצליחו לעשות כברת דרך של כ-20 ק"מ לכיוון צאלים וזאת מבלי שהתגלו, מה שיכול להיחשב כמחדל ביטחוני משמעותי.

זו לא החדירה הראשונה בימים האחרונים, ארבעה פלסטינים תועדו בעת שהסתננו במהלך השבת מרצועת עזה לאזור כיסופים והציתו כלי הנדסי של צה"ל העוסק בהקמת המכשול התת-קרקעי כנגד המנהרות. הם צולמו מכיוון הרצועה לאחר שטנק חלף במקום וחצו את הגדר. 

הארבעה הגיעו עד לכלים ההנדסיים של צה"ל כשהם מצוידים במכלי דלק שנועדו להצית את הכלי ההנדסי. הם נמלטו חזרה לאחר שהבחינו בכוח צה"ל. לא היו נפגעים באירוע, אך נזק קל נגרם לכלים ההנדסיים. 

מתחקיר ראשוני עולה כי ארבעת הפלסטינים שחצו את הגדר שבאזור כיסופים, הגיעו למתחם הנדסי שמכיל תלוליות אדמה, סמוך לגבול. במתחם חנו כלים גדולים של צה"ל להקמת המכשול החדש נגד מנהרות. הם ניסו להעלות באש את הכלים עם מכלי בנזין שהביאו עמם. נזק קל נגרם לאחד הכלים. הארבעה נמלטו חזרה לשטח הרצועה אחרי שזיהו את כוח צה"ל מתקרב לנקודה זמן קצר לאחר מכן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי הערכת כוחות הביטחון, מדובר בניסיון סמלי וחובבני של ארבעת הפלסטינים, אך יוצא דופן בתעוזתו ובאופיו ביחס לחציות אחרות של פלסטינים את גדר הגבול. פעולה זו וקבלת משמעות לנוכח העיתוי שלה ימים ספורים לפני מצעד המחאה הגדול לעבר הגבול שיוזם חמאס, מה שאולי מראה כי צה"ל צריך להגביר את הכוננות לאורך הגדר.

לפי הסרטון, הפלסטינים חצו לעומק של עשרות מטרים מגדר הגבול ונכנסו למתחם כלי ההנדסה שהיה ללא שמירה בשבת מאחר ואין עבודות. ייתכן והפלסטינים נטלו את הסיכון ולא ידעו בוודאות שהמתחם אינו מאויש. כך או כך נראה כי הארבעה לא התקשו לחדור לשטח ישראל עם כלי נשק וכי מדובר במחדל שבכוחות הביטחון יהיו חייבים לתת לו מענה רציני יותר.

בצה"ל ציינו כי הקבוצה שהתה זמן קצר בצד הישראלי עד שנסה חזרה לעזה ובכל מקרה לא פגעה בתשתיות או ברכבים הצבאיים. כוח הנדסי מיוחד שהגיע למקום שלל אפשרות להנחת מטען חבלה במקום.

היום, יכולים בצה"ל להיות מרוצים יותר מהטיפול בחדירה לאור תפיסתם של שלושת המחבלים לפני שהצליחו לבצע את זממם וליצור פיגוע טרור.