נתניהו ובנט. ארכיון
נתניהו ובנט. ארכיון (צילום: פלאש 90)

שר החינוך נפתלי בנט שיגר הערב (חמישי) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הוא מציע פשרה במחלוקת סביב נאום ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות, לציון חגיגות ה-70 למדינת ישראל.

יו"ר הבית היהודי העלה בפני נתניהו את הרעיון, כי באופן חד פעמי תתאפשר חריגה מהנוהג הרשמי, כך שראש הממשלה יהיה הנואם המרכזי בטקס הענקת פרסי ישראל, כאשר רק לאחריו יישא בנט עצמו את דבריו, זאת בשונה מטקסי הענקת פרס ישראל לאורך השנים, בהם נאמו רק שרי החינוך.

"ביחוד בשנת ה-70 למדינת ישראל, עלינו לקיים את חגיגות יום העצמאות כאירוע מאחד ולא מפלג, אשר ישאיר שמחה וגאווה בלב העם. אני קורא לך לקבל הצעה זו מתוך רצון לאפשר את קיומן של החגיגות ברוח אחדות וממלכתיות, ועל מנת שנצא כולנו לחופשת הפסח ללא מחלוקות שיעיבו על אוירת החג", כתב בנט, והוסיף: "לאור היותו של טקס פרס ישראל אירוע ממלכתי ראשון במעלה, כאשר חתני וכלות הפרס מבטאים יותר מכל את מיטב גווניה של החברה הישראלית, אני רואה בכך הצעה הולמת שמכבדת את ראש הממשלה וכן פתרון ראוי למחלוקת שנוצרה".

המחלוקת המדוברת, כפי שדווח, היא בשל רצונו העז של נתניהו לנאום בטקס הדלקת המשואות, ולא להשאיר זכות זו רק ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כנהוג. אדלשטיין מצידו מתעקש, ולא מאפשר ליו"ר וועדת הטקסים שרת התרבות מירי רגב ליישם את בקשתו של נתניהו.

הערב אף טען יו"ר הכנסת, כי עשרות ח"כים ומאות אזרחים יצרו עמו קשר וחיזקו אותו. "‏מסורת היא דבר חשוב שיש לשמור עליו, כל שכן שהיא יפה ומאחדת", צייץ בציניות.