אאא

שר הביטחון אביגדור ליברמן סייר הבוקר בעוטף עזה ועמד על הערכות כוחות צה"ל בגזרה. השר ליברמן קיים הערכת מצב באוגדת עזה, יחד עם ראש אמ"ץ, אלוף פיקוד הדרום ומפקד אוגדת עזה. לאחר מכן קיים מפגש עם ראשי רשויות ותושבי עוטף עזה בקיבוץ חולית. 

ליברמן הודה לכוחות הביטחון ולתושבי עוטף עזה "שבאמת המשיכו בשגרת חיים, לא נכנסו לפאניקה או פחד ועשו את מרב המאמצים גם לארח הרבה מאוד משפחות ואנשים. ראיתי שעם ישראל מטייל בחופשיות וביטחון בעוטף עזה ונהנה מכל רגע. זה ההישג הכי גדול, זו אחדות העם, גם של הצבא, גם של התושבים, עם ישראל כמו תמיד ברגעים כאלו הצליח להתעלות ולשים את כל המחלוקות בצד וכולנו ביחד".

"אני חושב שגם הצד השני הבין שלא כדאי לו להמשיך ואני מזהיר אותם מהמשך הפרובוקציה. קבענו כללי משחק ברורים ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותם. כל אחד שיתקרב לגדר מסכן את חייו ואני מציע לתושבי עזה להשקיע את המאמץ לא במחאות נגד ישראל אלא בהחלפת ההנהגה בתוך הרצועה", אמר שר הביטחון והוסיף כי זו "אותה הנהגה שבמקום להתמקד בפיתוח תשתיות חשמל, מים וחינוך משקיעה 260 מיליון דולר בתשתיות טרור, במנהור ובייצור רקטות. ברגע שהנהגת רצועת עזה, תושבי עזה, יוותרו על הרעיון להשמיד את מדינת ישראל, ברגע שהם יתמקדו בכלכלה הם לא ימצאו פרטנר יותר טוב, יותר יעיל ממדינת ישראל. שיקום תמורת פירוז- זו הנוסחה שלנו, היא מונחת על השולחן".

"אנחנו עשינו פעמיים תהליך מדיני כפול, השנה נציין 25 שנה מאז הסכמי אוסלו שהבאנו את ערפאת והכנופיות שלו לעיר עזה, וגם דומני מתקרבים כבר ל-13 שנה מאז ההתנתקות בה חזרנו לקווי 67' עד המילימטר האחרון, פינינו את כל היישובים, פינינו את כל היהודים, אין להם שום מקום לטענה כלפי מדינת ישראל. כמו שאמרתי אנחנו נחושים להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל כמובן בראש ובראשונה על עוטף עזה ועל הנושא הזה לא תהיה שום פשרה, שום גמישות", אמר ליברמן

הוא התייחס לאירועי יום השישי האחרון בהם נהרגו 16 תושבי עזה ואמר "צריך להבין שרוב ההרוגים הם מחבלים שאנחנו מכירים אותם היטב, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס, גם בג'יהאד האסלאמי, זה לא אזרחים תמימים שבאו במסגרת מחאה אזרחית. זאת הייתה פרובוקציה מאורגנת היטב ע"י הזרוע הצבאית של חמאס בניסיון לפגוע בריבונות שלנו, להפר את שגרת החיים, להפריע לעם ישראל בליל הסדר לחגוג בביטחון ובאופטימיות ואנחנו עשינו מה שמוטל עלינו. אנחנו לא יוזמים שום פרובוקציה כנגד תושבי עזה, אנחנו מגנים על התושבים שלנו, זה כל ההבדל".

שר הביטחון הוסיף כי הוא מרוצה מצורת הפעולה של צה"ל, "אני חושב שצה"ל פעל מצוין כמו שמצופה ואין לי ספק שאנחנו נמשיך לפעול באותה צורה גם בימים הקרובים, לאו דווקא ביום שישי."

 

"אנחנו לא מחפשים מלחמה, אף אחד לא רוצה מלחמה, אנחנו מעדיפים להתמקד פה בבניית יחידות דיור, בחקלאות, בתיירות, יש פה צמיחה ופריחה כמו שלא ראינו, אני מקווה שגם הצד השני יבין שעדיף להתמקד בתיירות, בכלכלה, בחקלאות ולא במנהור, לא ברקטות, לא בשנאת ישראל. אגב אני עברתי על כל הנאומים מאז ההתנתקות ועד היום של הנהגת חמאס, מעולם לא שמעתי שום קריאה לשלום, לדו קיום, לשיתוף פעולה, כולל בעצרת האחרונה ביום שישי. אף אחד לא דיבר שם על דו קיום, אף אחד לא ביקש להתקיים בשלום. כולם דיברו על השמדת ישראל, שנאת ישראל, על החזרת הפליטים לצפת, לחיפה, ליפו", אמר ליברמן.

"חמאס מנסה לגלגל את הכישלון שלו, לכוון אותו למדינת ישראל. להטיל על ישראל את כל האשמה שלו. הרי יש שם אבטלה גבוהה, יש שם מצב אזרחי קשה, וצריך להאשים מישהו, הרי הם לא לוקחים אחריות", האשים ליברמן והוסיף כי למרות המצב הכלכלי הקשה מצאו 15 מיליון דולר, זו הערכה מינימלית של עלות הפרובוקציות של אותו מצעד הטרור שהם ארגנו ביום שישי. כמה תרופות היה אפשר לקנות ב-15 מיליון דולר."