אאא

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אמש (מוצאי שבת) למותו של העיתונאי יאסר מורתג'א, שנורה במהלך החג למוות במהלך העימותים בגבול רצועת עזה. "אני לא יודע מיהו צלם ומי לא צלם. מי שמפעיל רחפנים מעל חיילי צה"ל צריך להבין שהוא מסכן את עצמו".

השר ליברמן, שהתארח במימונה באשדוד, אמר עוד ל-ynet, בהתייחס לאירועי השבועיים האחרונים ברצועת עזה: "היה שם מצעד טרור. מה שראינו בשני סופי השבוע זה מצעד הטרור, שאותם פעילי הזרוע הצבאית של חמאס מחופשים לאזרחים ניסו לפגוע באזרחי ישראל ובריבונות - ואנחנו לא מסכימים לזה. ראינו עשרות מקרים שבהם מחבלי חמאס משתמשים באמבולנסים כביכול, מתחפשים לאנשי הסהר האדום ומתחפשים לעיתונאים. לא ניקח שום סיכונים. צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם. באזור כולו חצי מיליון נרצחים בסוריה, מאות אלפים הרוגים בתימן, בלוב בעיראק. אף אחד לא מתרגש. רק כשאנחנו פועלים מתוך הגנה עצמית מול טרור, אז פתאום כולם נזעקים. צריך לעמוד איתנים ומאוחדים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאירועי סוף השבוע ברצועת עזה, באירוע מימונה בגן יבנה. נתניהו אמר: "אני מצדיע לחיילי צה"ל ששומרים עלינו כל הזמן, ושומרים עלינו מפני אלה שמתחזים כביכול לדבר בשם זכויות אדם כשהם מנופפים בדגל נאצי". בכך התייחס ראש הממשלה למפגינים פלסטינים שהניפו צלב קרס אתמול בגבול עזה. "הם מדברים על זכויות אדם אבל הם בעצם רוצים לרמוס את מדינת היהודים".

מורתג'א, בן 30, עבד כעיתונאי עצמי עבור כמה גופי תקשורת פלסטיניים, בעיקרם "עין מדיה" - חברת הפקות מקומית שסיפקה חומרים עיתונאיים לגופי תקשורת זרים, בהם צילומי רחפן של הרצועה. הוא היה תומך חמאס בהשקפתו ומעולם לא עזב את רצועת עזה. בעזה טוענים כי הוא נורה בידי צה"ל למרות שלבש אפוד ועליו הכיתוב PRESS (עיתונות) וחרף העובדה שעמד במרחק של כ-100 מטרים מגדר המערכת. אתמול בשעות הצהריים הגיעו מאות בני אדם להלווייתו של מורתג'א - והביעו זעם על נסיבות מותו.

הפלסטינים מבעירים צמיגים ליצור מסך עשן, פלאש 90
הפלסטינים מבעירים צמיגים ליצור מסך עשן (פלאש 90)

מותו של העיתונאי הביא לתגובות נוספות גם מחוץ לעזה. אגודת העיתונאים הפלסטינית גינתה את הריגתו של מורתג'א - והודיעה כי תפנה בעניין לבית הדין הבינלאומי בהאג. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ישראל מתנקשת גם בעיתונאים. הוא חלם לצלם את עזה מהאוויר - והפך לשאהיד".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה על התקרית, כי "צה"ל פועל מול ארגון הטרור חמאס המנסה להפוך את אזור הגדר עם ישראל למרחב לחימה תת- ועל-קרקעי, כשבמרחק של עשרות מטרים מהגדר, מצויים יישובים ואזרחים ישראלים. המשימה של צה"ל היא להגן על יישובים אלה ולמנוע חדירה לתוך ישראל.

"מזה שבועות צה"ל מזהיר מהתקרבות לגדר וקורא לתושבי עזה שלא לציית להוראות ארגון הטרור חמאס ולהימנע מפעולות טרור ופעולות אלימות אחרות נגד ישראל. למרות זאת, מאז יום שישי שעבר צה"ל התמודד עם עשרות אלפי אנשים שמתקרבים לגדר, הכול בהובלת חמאס. כוחות צה"ל מתמודדים עם ירי נגדם, הנחת מטענים על הגדר, השלכת רימונים, יידוי בקבוקי תבערה ואבנים ומיסוך עשן למניעת פעולת חיילי צה"ל.

"בתגובה, כוחות צהל פועלים בהתאם להוראות ברורות המיועדות לתרחיש הנוכחי. הכלים שצה"ל משתמש בהם כוללים אזהרות, אמצעים לפיזור הפגנות, וכמוצא אחרון, ירי חי באופן מדויק ומדוד. צה"ל מחויב למנוע חדירה לשטח ישראל ואיומים נגד כוחותיו ונגד אזרחי ישראל. צה"ל לא מכוון ירי לעבר עיתונאים. הנסיבות בהן נפגעו עיתונאים לכאורה מירי של כוחות צה"ל אינן מוכרות והן נבדקות".