אאא

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדס, לא יגיע לישראל ולא ישתתף בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיתקיים בערב יום העצמאות. כך אישרו הערב (שני) גורמים במשרד החוץ.  לאחר מגעים עם לשכת נשיא הונדורס הוברר כי הנשיא לא יגיע לישראל. במשרד החוץ אמרו כי הם "מצטערים על אי הגעתו ומברכים על הידידות בין המדינות".

מוקדם יותר היום דווח ב-ynet כי גורמים מטעמו של נשיא הונדורס יצרו קשר עם נציגים במשרד החוץ, והודיעו כי בעקבות הביקורת הרבה שהופנתה כלפיו ובעקבות האווירה הציבורית שנוצרה בישראל סביב הגעתו, הוא שוקל מחדש את השתתפותו בטקס. בסופו של דבר החליט כאמור הרננדס לבטל לאלתר את הגעתו לישראל.

שרת התרבות והספורט מירי רגב תקפה היום את האופוזיציה ואת יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, ברקע הדיווח שלפיו הרננדס שוקל אם להגיע לטקס. לדברי רגב, "אם נשיא הונדורס יחליט לא להגיע לאור ההשמצות של החברים מהאופוזיציה ובראשם זנדברג, זה מכוער. זה מראה שהאופוזיציה חברה לארגוני ה-BDS נגד מדינת ישראל".

רגב אמרה עוד בהתייחסה לנושא כי "יש לנו אופוזיציה שאינה אחראית ואינה מבינה את החשיבות של היחסים הבינלאומיים של מדינת ישראל עם מדינות העולם. לא יכול להיות מצב שנשיא הונדורס שקיבל את ברכת הנשיא אובמה בבחירות הראשונות שלו, קיבל את ברכת הנשיא טראמפ בבחירות האחרונות שלו, קיבל את ברכתם של מנהיגי אירופה - ופה במדינה יש להם מה להגיד, לאופוזיציה שמחרבת כל מסיבה וכל אירוע ממלכתי שלנו". 

הזמנתו של נשיא הונדורס להשיא משואה בטקס בהר הרצל לצד נציגת המרכז לסיוע ושיתוף בינלאומי במשרד החוץ (מש"ב) שהרננדס הוא בוגר התכנית הראשון שהפך לראש מדינה, עוררה ביקורת עצומה בקרב חוגי השמאל שגיבוריהם הם לנין, סטלין וצ'ה גאוורה. "נעשה כאן שימוש ציני לנצל את מש"ב", אמרו בכירים לשעבר במשרד שמנהל את יחסיה הבינלאומיים של ישראל. זאת לצד קולות אחרים במשרד החוץ שטענו כי  להרננדס תפקיד חשוב בקידום מעמדה של ישראל באמריקה הלטינית.

לטענת המתנגדים להגעתו של הרננדס לטקס, הטענות בדבר זיוף הבחירות האחרונות בהן ניצח במפתיע שוב ונשאר בתפקידו וההפגנות האלימות שפרצו לאחר מכן הופכות את משטרו ללא ראוי וככזה שישראל צריכה להתנער ממנו. מנגד בישראל טענו כי הוא כאמור זכה לברכת כל המדינות וכי המצב במדינה השתפר מאד לאחר השבעתו מחדש לנשיא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הביקור האחרון של הרננדס בישראל היה ב-2015. במהלך ביקור הפמליה, שכללה את כל שרי ממשלת הונדורס, הודיע הרננדס על שינוי אסטרטגי ביחס של ארצו לישראל: הונדורס תצביע עם ישראל בהצבעות חשובות באו"ם ובארגונים בינלאומיים. ואכן, בדצמבר האחרון, תחת הנהגתו, הייתה הונדורס אחת משבע המדינות היחידות שהצביעו באו"ם בעד החלטת ארה"ב להעביר את השגרירות שלה בישראל לירושלים.

בביקור בישראל לפני שלוש שנים הזכיר הרננדס את לימודיו בבית בקורס של המש"ב. בפגישתו אז עם ראש הממשלה נתניהו ועם הנשיא ריבלין סיפר הרננדס כי "כנבחר ציבור יש כמה אירועים שמעצבים את החיים שלך ומבחינתי אחד האירועים החשובים ביותר בחיי – היו הלימודים במדינת ישראל".

רה"מ נתניהו אמר אז להרננדס: "אנו מעריכים את הידידות בינינו ואת הביטוי שהיא מוצאת בפורומים בינלאומיים. אני חושב שאנחנו יכולים לעשות יחד דברים רבים ובהקשר זה אני חושב שביקורך הוא אבן דרך בידידות בינינו ובראייה הכללית שלנו, בחשיבות של אמריקה הלטינית ותפקידה של הונדורס באזור זה".

נשיא הונדורס השיב לו: "אנו נמצאים כאן כדי לחזק את העובדה שהונדורס היא ידידה של ישראל ואנו נמשיך לתמוך בכם בתחומי הביטחון והחירות. ברצוני לומר גם שישראל היא חלוצה בניהול חקלאות, דיברנו על כך בהזדמנויות קודמות. "אנו נותנים חשיבות גדולה למים, עץ ואדמה ואנו יודעים שבאנו למקום הטוב ביותר כדי ללמוד על כך. אנו בטוחים שלאחר ביקור זה שיתוף הפעולה בינינו יתפתח".