אאא

מכון התקנים הישראלי מפרסם כיצד תיראה המקלדת החדשה, שתכלול שינויים במספר מקשים בשפה העברית במטרה למנוע טעויות הקלדה. דיווחים על המקלדת החדשה פורסמו כבר לפני כשנה וחצי, אך כעת מגיעה הגרסה הסופית שלה.

המקלדת החדשה נוצרה כדי לפתור כמה בעיות שעולות מפרישת המקשים השונים על המקלדת הסטנדרטית לכותבי עברית. בין היתר - מבקש מכון התקנים להרחיק בין האותיות ו' ו-ן' - שנמצאות זו לצד זו וגורמות לטעויות הקלדה רבות; לסדר מחדש את פרישת סימני הפיסוק כדי למנוע בלבול בשימוש בהם בעת מעבר מעברית לאנגלית; ובנוסף לתת לסימני פיסוק, כמו נקודה או פסיק, מקש נפרד משלהם.

המקלדת החדשה, צילום: מכון התקנים
המקלדת החדשה, צילום: מכון התקנים
הגדלה

השינוי העיקרי בין המקלדת הקיימת לחדשה הוא ביטול הכפילויות במקשי הפיסוק - נקודה [.], פסיק [,], גרש ['] ולוכסן [/] שתלויים במעבר שפת המקלדת מעברית לאותיות לטיניות. בנוסף לכך, האותיות ן', ת' ו-ף' ימוקמו מחדש כדי למנוע טעויות הקלדה.

המקלדת המוכרת בכינוי QWERTY תישאר כפי שהיא - מיקומן של האותיות הלטיניות והספרות לא יעבור שינוי, ואילו מיקומם של סימני הפיסוק - כמו גם רוב האותיות בעברית - יישמר. השינויים מופיעים אך ורק במצב של עברית. התקן החדש לא מחייב - כלומר, מי שהתרגל למקלדת הנוכחית יוכל וככל הנראה גם ירצה להמשיך להשתמש בה וגם למצוא אותה בחנויות, לצד המקלדת החדשה שתנסה לתפוס את מקומה.