אאא

מזכיר המדינה המיועד של ארצות הברית וראש ה-CIA לשעבר, מייק פומפאו, ערך ביקור חשאי בצפון קוריאה ונפגש עם השליט קים ג'ונג און במהלך התקופה האחרונה. כך דיווח הלילה (רביעי) העיתון "וושינגטון פוסט".

מוקדם יותר, במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי מתקיימות שיחות ישירות בין וושינגטון לפיונגיאנג ב"דרגים גבוהים מאוד". בעקבות אמירתו, נשאל הנשיא אם שוחח ישירות עם שליט צפון קוריאה, והשיב: "בינתיים נמעיט בלדבר על כך". מאוחר יותר הכחישה דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס כי התקיימו שיחות ישירות בין שני המנהיגים, אך אישרה כי התקיימו "שיחות בדרג גבוה" מה שאישר ככל הנראה את הדיווח של הוושינגטון פוסט.

דיווחים דומיםהגיעו גם מהצד השני, לאחרונה הודה שליט צפון קוריאה כי מתקיימים מגעים חשאיים עם ארה"ב לקראת הפסגה עם טראמפ. קים כינס את חברי מפלגת השלטון ועדכן אותם בהשלכות האפשריות של המפגש עם הנשיא האמריקני והפסגה המשותפת עם דרום קוריאה המתוכננת ל-27 באפריל.

סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה דיווחה, כי קים לא ציין מה התאריך המיועד לפגישה עם טראמפ, אך מהשיחה עלה כי פיונגיאנג נערכת לפסגה. עוד דווח כי קים תדרך את חברי המפלגה בעניינים אסטרטגיים וטקטיים.

כזכור, בתחילת החודש הודיע טראמפ כי הוא מתכנן להיפגש עם קים בחודש מאי או בחודש יוני. הנשיא אמר כי הוא מקווה שהפסגה תוביל להתפרקותה של פיונגיאנג מנשק גרעיני. "אני מאמין שהפסגה תהיה מכבדת", אמר אז טראמפ לכתבים והוסיף: "אני מקווה שהפסגה תגרום ליחסים חדשים וטובים בין המדינות, כמו שלא היה כבר הרבה זמן". הרעיון לפסגה הגיע לאחר תקופה ארוכה בה החליפו שני המנהיגים איומים וגם עקיצות אישיות.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דיווחה הבוקר כי דרום קוריאה שוקלת לפתוח במשא ומתן לכינון הסכם שלום עם שכנתה מצפון.