אאא

גיא מונסונגו, נוכל הנדל"ן שהונה עשרות בני אדם, הורשע הבוקר (א') בבית משפט המחוזי בתל אביב לאחר חתימה על הסדר טיעון בעניינו. פרקליטות מחוז תל אביב ועורך דינו חתמו על הסדר טיעון שעל פיו ירצה 77 חודשי מאסר ולשלם 8 מיליון שקלים פיצויים, ומאסר על תנאי.

במסגרת ההסדר, הצדדים סיכמו שתינתן ארכה של כמה חודשים, ובמהלכה יאפשרו לו להשיב את הכסף שנטל מלקוחותיו. אם יעשה כן, יוכל לטעון לעונש שונה מופחת מ-77 חודשי מאסר, אבל אז גם ייתכן כי הפרקליטות תבקש להחמיר בעונשו. גזר הדין יינתן בהמשך. מונסונגו הורשע בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במספר רב של מקרים, הונאת נושים, הלבנת הון, אי גילוי נכסים ועוד עבירות רבות. סכום ההונאה עמד על כ-10 מיליון שקלים.

באוקטובר 2017 הגישה עו"ד לילך שלום אישום נגד מונסונגו (ששמו גם חגי שטראוס), לאחר שהתלוננו נגדו 108 בני אדם. שם צוין כי בשנת 2015 החליט מונסונגו להרוויח כסף באמצעות מעשי מרמה בתחום הנדל"ן. הוא הגה תוכנית - למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן שידע מראש כי לא ייצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות.

מטרתו הייתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה. כל אחד מהם שילם לו כמה עשרות אלפי שקלים ולעתים אף מאות אלפים. מונסנגו השתמש בכסף למטרותיו האישיות.

הוא פעל לשווק כמה פרויקטים במסגרת תוכנית תמ"א או פינוי בינוי. הוא פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים, ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות למעשיו. מונסונגו יצר מצגים כוזבים שונים - מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים, שלא היו מבוססות על דבר. הוא נעזר לשם כך בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שביצעו מעצבים שאותם הציג כאדריכלים. כך יצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

בנוסף הכין הנאשם הסכמי רכישה שנקראו "טופסי הרשמה" ובהם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על מנת לחזק תדמיתו ואת הפרויקטים השונים, הוא ניצל את העובדה כי החל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין, חלקם גדולים וידועים, והציג בפני לקוחותיו מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים.

בשל הכרזתו של מונסונגו פושט רגל, הוא פתח באמצעות "אנשי קש" שונים כמה חברות במטרה להסוות את היותו הבעלים בפועל של החברה ואת העובדה כי הוא נהנה מרווחיה. הוא נאשם בקבלת דבר במרמה, הלבנת הון בהיקף זהה ועבירות מס בהיקף של כ-15 מיליון שקל.

עורך דינו גיל פרידמן מסר בתגובה: "אנחנו מאד שמחים על ההסדר. תינתן לנו אפשרות להשיב את הכספים למתלוננים ועל כך אנחנו מברכים".