אאא

הומצא מנגנון פשוט וחכם, שיכול למנוע מכל סמארטפון מלהישבר כשהוא נופל; פיליפ פרנזל, סטודנט להנדסה מגרמניה, פיתח משטח דקיק שניתן לחבר לטלפונים - משטח ששולף ארבעה קפיצי מגן שמונעים מהמסך מלפגוע ברצפה. המשטח, אותו ניתן לשלב בגב סמארטפונים או בכיסויים עבורם, יודע לזהות תאוצה של נפילה ולפעול אוטומטית כמו כרית אוויר.

הקפיצים יישלפו רק אם תזוהה נפילה חופשית, ולא ייפתחו בתוך הכיס או התיק, שכן המשטח כולל חיישן שמזהה את סביבת המכשיר ויודע מתי הוא מוקף בעצמים אחרים. מדובר בפיתרון גאוני במיוחד; עד כה, התבססו מערכות מיגון לסמארטפונים על שכבות גומי, כרית נשלפת שקשה להחזיר למקומה במקרה נפילה או חבקי גומי קטנים בפינות הטלפון, שלא תמיד מנעו נזקים למסך.

משטח הקפיצים של פרנזל, שהודגם על מכשיר אייפון 4, מבטיח שלא ייגרם נזק לגוף הטלפון כל עוד לא נפל המכשיר על סלע מאורך או כל משטח חריג; הקפיצים נשלפים כלפי מעלה וכלפי מטה בו זמנית, כך שהמכשיר ינתר בעזרתם מעל למשטח עליו נפל, בעוד גופו לא יגע בקרקע.

העיצוב של פרנזל זכה בפרס אגודת המכטרוניקה הגרמנית והוא אמור להשיק פרויקט קיקסטארטר בחודש הקרוב כדי לממן את הייצור והשיווק. לא ברור עדיין כמה יעלה הכיסוי שלו, אך אם הוא יצליח במיזם שלו, יכול מאוד להיות שעידן המסכים השבורים יגיע לקיצו.

המשטח של פרנזל הוא דק וקטן, ויתכן שניתן יהיה לשלב אותו בגוף הסמארטפון עצמו; יצרניות הסמארטפונים לא ששות להתקין רכיבים שכאלה, משום שהן מרוויחות ממכירת חלפי טלפונים למעבדות ומקוות שכל אדם שמכשירו יישבר יבחר להחליף אותו בדגם חדש ויקר יותר. ואולם, בימינו מתקשות החברות להציג יתרון משמעותי זו על זו ודווקא טלפון עם חגורת בטיחות יכול להיות להפוך למקדם מכירות חשוב.