אאא

גוגל הבטיחה לפני כשנה שלא תאפשר עוד למפתחי צד שלישי לסרוק מיילים של משתמשים בג'ימייל, ולאסוף כך מידע אישי. ואולם, הוול סטריט ג'ורנל חשף כי גוגל עדיין מאפשרת למאות חברות לשאוב מידע מחשבונות שירות המייל שלה.

גוגל עושה מעט מאוד כדי לפקח על התופעה הזו, ומאפשרת למפתחים לסרוק התכתבויות מייל אישיות כדי לאמן מערכות בינה מלאכותית או ללמוד על משתמשים לצורך קמפיינים פרסומיים. למשל, חברת המחקר השיווקי Return Path קראה כ-100 מיליון הודעות מייל ביום, שנשלפו מכ-2 מיליון חשבונות מייל. במקרה אחר, Edison Software, שמפתחת תוסף יומן וניהול סדר יום שמתממשק עם ג'ימייל, קראה מיילים של מאות ממשתמשיה כדי לייצר ולבדוק פיצ'ר חדש שהטמיעה באפליקציה שלה.

סמנכ"ל טכנולוגיות לשעבר בחברת eDataSource שמתחרה ב-Return Path מסר במדובר במנהג מקובל ושמהנדסים בחברה שלו נהגו לעבור על מיילים של משתמשים באופן שוטף כדי לפתח ולשפר את האלגוריתמים שלהם. "עבור חלק מהאנשים מדובר בסוד מלוכלך", אמר, "אבל למעשה זו המציאות שלנו". חשוב לזכור שלא מעט חברות משתמשות בג'ימייל כחשבון לתקשורת פנימית - מה שעלול לחשוף מידע עסקי חשאי לעיני חברות חיצוניות.

בשני המקרים החברות מסרו שהן עובדות על פי תקנון חמור שמונע שימוש לרעה. eDataSource מסרה שהפסיקה לאפשר גישה לעובדיה לפני מספר חודשים - אך לא ציינה אם גישה זו עדיין אפשרית עבור מערכות אוטומטיות. בגוגל הסבירו שהגישה מתאפשרת רק לחלק קטן מאוד משותפותיה, וגם זאת רק אם המשתמשים אישרו את תקנון השימוש. לדברי החברה, היא לא מאפשרת גישה להודעות של משתמשים, למעט מקרי אישור ישיר שלהם, חקירות אבטחה או תיקון באגים.

היוון מידע הפרטי הוא הבסיס לכל כלכלת האונליין של 20 השנים האחרונות. "קפיטליזם של מעקב", כינה זאת לאחרונה ברוס שנייר, אחד ממומחי הסייבר החשובים בעולם באוזני "כלכליסט". מידע הפך למשאב העיקרי שמניע את גלגלי האינטרנט וחשוב לזכור זאת כשמשתמשים בשירותים מקוונים חינמיים.

 התוסף שיאפשר לכם להשמיד מיילים מתי שתרצו (מתוך יוטיוב)