אאא

הטיסות המוזלות, בהן בוחרים רוב הנוסעים כדי להגיע לחו"ל בימינו, אמנם חוסכות הרבה כסף אך גובות מחירים אחרים - בראשם הנוחות שלנו; תאי הנוסעים הם צפופים מבעבר, וכל מ"מ של מרחב אישי הופך למצרך מבוקש. ולכן, מעצבן במיוחד כשהנוסע שיושב לפניכם נשען אחורה על מסעד כסאו, שנושק לברכיים שלכם.

ברור לכל שיש סיבה להתלונן - אבל האם יש לכם זכות לעשות זאת? פורומים ברשת בתחום התעופה נדרשו לנושא והתמלאו בטענות לכאן ולכאן. לטענת מעצב תאי הנוסעים ג'יימס לי, מדובר במשחק סכום אפס: החלל מוגבל, ולכן כל תנועה של אדם אחד תשפיע על המרחב של מי שמאחוריו. קארי טריי, דיילת ותיקה, מסרה לאתר TPG שזו גם המדיניות של חברות התעופה והוסיפה: "שילמת על המושב? הוא שלך". דיילות צריכות לא פעם ליישב מחלוקות בין נוסעים, שלפעמים נוגעים לרכינת המושבים - ועליהן להסביר לנוסע שלמי שיושב לפניו מותר לגעת לו בברכיים עם הכיסא, ושזה מטוס ולא גנון.

המילטון נולן ממגזין גוקר חושב אחרת: במאמר שמפרט את אתיקת הטיסה והיחסים שבין נוסע לחברו, כתב "הקונגרס צריך לחוקק חוק שיקבע את מושבי מחלקות הנוסעים למקומם כך שלא יתכופפו. בלי יוצאי דופן". ויש משהו בדבריו: רכינת המושב יכולה להעיר את הנוסע שיושב מאחוריו, לשפוך עליו משקה שהונח על מגש המושב ולגרום לו אי נוחות ממושכת.

ואולם, ישנה חשיבות בריאותית ליכולת להניע את המושב ולשנות את זווית ההישענות: ישיבה זקופה ממושכת אינה בריאה לגוף, ובמקרים מסוימים עלולה לגרום לשטפי דם, נזקי שרירים וכאבי גב.

אז מה עושים? להתלונן אין טעם, משום שהנוסע שלפניכם מנצל את זכותו להישען. ולכן, הפיתרון היחיד הוא פשוט להישען אחורה בעצמכם ולתבוע מחדש את המרחב האישי שנגזל. ב-2014 החליט נוסע אחד לעשות מעשה - ועלה לטיסה מניו יורק לדנוור כשבכיסו שני חבקים שמאפשרים לחסום את הישענות המושב שלפניו. זה לא נגמר טוב: הנוסע שלפניו זעם ובצדק והתפתח ביניהם ויכוח שהוסלם לכדי תגרה אלימה. עד כדי כך, שהמטוס עצר בשיקגו כדי למסור את שני הנצים לידי הרשויות.