אאא

מנסים שוב ושוב לגרש, להדחיק, להילחם, להתעלם, להפחיד, להסביר, העיקר שיעוף מכאן, שלא יכנס לחיינו ויהפוך אותם לשונים, למשהו שלא היכרנו, לא אנחנו ולא אבותינו.

אבל הוא לא הולך. מתעקש להישאר, נוכח יותר ויותר, נוגס עוד ועוד שעות, עוד ועוד מקום ונפח בחיינו, בחיי ילדנו, בעבודה ובבית, ולעיתים חודר גם לכיס, כן זה האישי ביותר שלנו.

האינטרנט.

כחברה אנחנו יכולים להיות גאים בהצלחה יחסית, בכך שחלקים נרחבים אצלנו עוד לא נסחפו בשטף העצום השוטף את העולם ללא הכר, בכך שרבים מילדנו אינם "מחוברים", אלא עדיין מחוברים לעצמם ולסביבתם.

אבל, וה"אבל" הוא גדול, התהליך כבר כאן, זוחל, לעיתים מהר ולעיתים לאט, ועלינו להתכונן.

דור ודור ואתגריו, דור ודור וההתמודדות שהועיד לו הקב"ה, וככל הנראה ההתמודדות עם האינטרנט ותוצאותיו היא ההתמודדות של דורינו. התמודדות של חיים. חלקים מאיתנו, חלקים קטנים והולכים, יוכלו להשאר ללא כל קשר, להטמן בתיבת הנח המוגנת, אשריהם ואשרי חלקם. אבל רבים מאיתנו, רבים ההולכים ומתרבים, אינם יכולים מסיבות שונות, פרנסה, אופי, תרבות, מציאות אישית ומשפחתית ועוד ועוד, להיות שם, והם נאלצים להתמודד.

המודעות היא בסיס הפתרון, והעמידה באומץ אל מול הבעיה, לימוד שלה, בעומק וברוחב, רק הם יכולים להביא לפתרונות עבור מאות אלפי חרדים – מתמודדים.

פרוייקט מתמודדים co.il פונה אליהם. אל אותם מאות האלפים שנפגשים באינטרנט, מסיבות שונות, ואל אותם אלו שבקרוב ממש יפגשו באינטרנט ההולך ונהיה חלק כמעט אינטגרלי מחיים בעולם מערבי, פונה אליהם ומבקש ללמוד וללמד. ללמוד מה הם הבעיות עמם הם מתמודדים, באילו תחומים ישנם שינויים משמעותיים בחייהם, מה הסכנות, ומה האתגרים. וללמד על הפתרונות הקיימים בשוק היום, ואולי גם לעודד את פיתוחם של פתרונות נוספים.

הפרוייקט נולד משיתוף פעולה חשוב בין כתב העת החרדי האינטרנטי "צריך עיון" העוסק בהגות וחשיבה חרדית, לבין כיכר השבת - האתר המוביל בציבור החרדי. לאחר שעסק "צריך עיון" במאמרי עומק באתגר הגדול, פנה אתר כיכר השבת והציע להוריד את הדברים מתיאוריה למעשה – ולהתחיל להתמודד.

פרוייקט מתמודדים co.il יפתח בכנס במלון לאונרדו, רחסנט ג'ורג 9, ירושלים, ביום חמישי ז' אב 19/07/18 בשעה 18:00. הכנס, כיריית פתיחה, יגע בדיוק בנקודות הללו. לאחר ברכת הרבנים שבהדרכתם מתקיים הפרוייקט, יעסוק הפאנל הראשון בהתמודדויות השונות שמביא האינטרנט לפתחנו. מה הם האתגרים. איפה נמצאים הבעיות הקשות. הרצאה קצרה נוספת של מומחה בינלאומי בתחום תתן את המבט על הבעיה האוניברסלית, לא זו הדתית, בקשר הבלתי פוסק שלנו עם המסך.

את החלק הזה יחתום הגאון ר' ראובן לוייכטר בשיחה על האחריות שלנו להתמודד. לחנך ולא לטמון את הראש בחול.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

משם יעבור הכנס לפתרונות הקיימים בשוק, למגמות ולאמצעי העזר שבדרך. נציגי חברות שונות בתחום הסינון והאינטרנט הכשר יתוו את הדרכים שלדעתם יכולים לתת לחרדי, לבן התורה, הנדרש לאינטרנט, ונמצא שם, את הדרכים הטובות ביותר להיכנס ולצאת בשלום. לגלוש ברשת, בלי ליפול ברשת. את הפאנל ינחה מנכ"ל חברת דיגיטל מובילה המומחה בהתפתחות האינטרנט החרדי. יחתום את המושב הרה"ג יהושע פפר בהכוונה על הדרך ללמוד בתוך המציאות המורכבת כיצד לנהוג נכון.

המושב השלישי יפנה את המבט לאור, למה שחיובי ברשת. אתה כבר נמצא שם – תהיה בקודש, באתרים הנותנים את העוצמה הרוחנית, תשתמש בכלי הזה לעלות ולהתעלות, להיות יהודי גם בצאתך אל מרחבי הרשת, לא רק בבית המדרש. בפאנל במושב זה ישתתפו נציגים של כמה מהאתרים המרכזיים הנותנים תכני קודש באינטרנט ומספקים מענה תורני למאות אלפי דורשי תורה שנמצאים במרחב זה.

כנס זה יהיה כאמור רק יריית הפתיחה. זוהי קריאת קודש, להתמודד, להציף את הבעיות, ובעיקר לייצר עוד ועוד פתרונות לציבור ענק ההולך וגדל, שנמצא כבר כאן, מחובר ו"מחובר", ורוצה לעשות זאת בכשרות ובטהרה.

ומכאן קריאה, לכל מי שהנושא בנפשו, בנפש משפחתו, בנפש קהילתו, להצטרף למתמודדים, במאמרים, ברעיונות, ביוזמות, ובחשיבה. בנפשנו הדבר.

>> להרשמה לכנס, כנסו כאן <<