אאא

שידור החוזר מהכנס

במלון לאונרדו בירושלים נערך הלילה (חמישי) כנס 'מתמודדים .co.il' - שיתוף פעולה של כתב העת החרדי הדיגיטלי "צריך עיון" ושל אתר "כיכר השבת".

במהלך הכינוס, התקיים במקום פאנל מרתק בו השתתפו נציגי כל חברות סינון התכנים, שהתעמתו ודנו בתחומים הקשורים אליהם.

• תלמיד המשגיח זעק: "לא לצאת משליטה"

לפני כן נערך פאנל בו השתתפו חברי מערכת "כיכר השבת", שענו לשאלות, בכל הסוגיות הרגישות הניצבות לפתחם.

עוד קודם, נאם תלמידו של המשגיח המיתלוגי הגה"צ רבי שלמה וולבה זצ"ל, הרב ראובן לויכטר, שפרס בלהט את משנתו הסדורה בהיבטים השונים של סוגיית האינטרנט.

מי שפתח את הערב המיוחד, היה היועץ האסטרטגי הרב אברהם קרויזר, שתהה: "האם בגלל שסכין חד לא נשתמש בו? גם מבוגרים עלולים להיחתך ממנו, וצריך ללמוד איך להשתמש בו. האינטרנט לא פרי יוזמה של בית המדרש, אבל בית המדרש נאלץ להתמודד איתו".

"אם פעם בית המדרש נמשל בישיבות כתיבת נח", המשיך קרויזר, "אנחנו מתמודדים היום בדורנו עם תיבת נוח ייחודית, ועם מבול שמאוד מאתגר אותנו ויכול להטביע אותנו. הדור הזה מצריך את ההכנה והעמדת הכלים הנדרשת, כדי לדעת לשרוד אותו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר מכן נפתח פאנל, כשהמנחה הרב חיים דיין, עו"ס קליני ויו"ר מכון הקשב, אמר: "האדם מעצב את כליו, והכלים מעצבים אותו בחזרה. האיטנרנט היא המצאה אנושית שמשפיעה על כל היבטי החיים שלנו".

משתתף נוסף בפאנל, הרב משה וייס יו"ר אינטרנט רימון, אמר: "לפני כ-10-11 שנים כולנו היינו בהכחשה, ולא ידענו שעשרות אלפי משפחות התחברו והגיעו דרך גוגל לדברים שבסיוט הכי גדול לא חשבו שיהיה להם בבית. לקח כמה שנים עד שהבינו את הנזק שנגרם. אנחנו מחויבים לשים את הסטנדרט לעצמנו ולכל העולם היהודי, ואפילו לאנושות, כי אנחנו העם הנבחר".

"איך הקהילה החרדית תתגבר על השימוש באינטרנט, איך לנהל חיי משפחה - זה יהיה הסטייל העולמי. היום היו לי שני טלפונים של הורים, שגילו שהבת שלהם הלכה לקניון בבית שמש וקנתה סמארטפון זול ללא סינון, משפחות חרדיות לגמרי. איך להתמודד עם זה? אלו שאלות שאנחנו נשאלים כל יום. ההורים מרגישים כישלון שהילדים נחשפו".

הרב איתן אקשטיין מנכ"ל רטורנו, נוטל אף הוא חלק בפאנל. לדבריו, "יש לנו 150 מטופלים, 60 בני נוער שבאים לטיפול של שנה וחצי ואין להם שום אינטרנט. וזו הבשורה. אפשר לחיות בלי. חלק מאיתנו המבוגרים לא מאמינים בזה, ונכנעים ללחץ של הילדים. אף אחד מהילדים שממש בקצה לא זקוק לזה. לא צריך להיבהל מזה שהעולם לא מתקדם מהר".