אאא

משקיעי פייסבוק מפנים אצבע מאשימה כלפי מארק צוקרברג בעקבות הדו"ח המאכזב שגרם למניות החברה לרדת במסחר המאוחר ביום רביעי, ואחד מהם אף אף ניסח הצעה להחליף את צוקרברג בתפקידו כיו"ר.

Trillium Asset Management, חברת השקעות אקטיביסטית שכבר התנגחה בצוקרברג בעבר, היא המובילה את המתקפה, וזאת באמצעות הגשת ההצעה מספר שעות לאחר פרסום הדו"ח האחרון, שבו היא מציינת את "טיפולה השגוי" של החברה במספר משברים, כולל זה של קיימברידג' אנליטיקה וההתערבות הרוסית בבחירות 2016 בארה"ב.

טריליום מחזיקה במניות בשווי 11 מיליון דולר בפייסבוק. היא החלה לדחוק בחברה לפצל בין תפקידי היושב ראש והמנכ"ל בחודש שעבר. באוקטובר שעבר היא הגישה הצעה להקמת ועדת ניהול סיכונים בתוך דירקטוריון פייסבוק, בין היתר כדי לשמור מפני חדשות שקריות.

זו אינה הפעם הראשונה בה בעלי מניות רודפים את צוקרברג. בשנה שעברה, 51% מהמשקיעים העצמאיים הצביעו לפטר אותו מתפקיד היו"ר, אך הדבר לא אירע כיוון שצוקרברג מחזיק במניות מדרג B שנותנות לו רוב בהצבעות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

זו גם הסיבה בעתה הצעתה האחרונה של טריליום לא צפויה לצבור תמיכה מספקת, אך היא מחפשת תמיכה בקרב קבוצות משקיעים נוספות, שעשויות להיות מתוסכלות בדיוק כמוה מביצועי החברה הן בוול סטריט והן מבחינת דעת הקהל.

"מינוי יו"ר עצמאי תעזור לדירקטוריון לבצע את תפקידו העיקרי – פיקוח על ההנהלה מטעם בעלי המניות," לשון ההצעה. "מנכ"ל שמשמש גם כיו"ר מחזיק בהשפעה רבה מדי על הדירקטוריון ועל סדר היום שלו, דבר שמחליש את יכולת הפיקוח של האחרון על ההנהלה... אנו מאמינים שהיעדר יו"ר עצמאי ואפשרות הפיקוח הנאותה הם שתרמו להתנהלות השגויה של פייסבוק, למספר שערוריות חמורות, לחשיפה מוגברת לסיכון ולעלויות עבור בעלי המניות."

ההצעה מזכירה גם חברות כמו אפל, מיקרוסופט וחברות טכנולוגיה גדולות אחרות, אשר כבר מזמן הפרידו בין תפקידי המנכ"ל והיו"ר.