אאא

תנובה, חברת המזון הגדולה בישראל לא ממתינה להכרעת בג"ץ ולחתימת שר האוצר משה כחלון על המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ ומעלה את מחירי מוצרי החלב שאינם תחת צו הפיקוח על המחירים ב-2.2%.

תנובה, חברת המזון המזוהה ביותר עם המחאה החברתית בקיץ 2011 המכונה "מחאת הקוטג'", הינה יצרנית המזון הישראלית הראשונה להעלות מחירים מאז ההתייקרויות שנרשמו בענף בשלהי 2012.

החברה נמנעה במשך שנה מהעלאת מחירים, מתוך הערכה שכשזו תוגש לשר האוצר כחלון ולשר החקלאות אורי אריאל המלצה של ועדת הפיקוח על המחירים, הם יאשרו אותה בחתימתם. אלא שלמרות שמחיר המטרה (החלב הגולמי, נ"ק) החל לעלות בינואר 2017 והמשיך במגמה, מחיר מוצרי החלב שבפיקוח לא עלה בהתאמה.

מתחילת 2017 ועד החודש שעבר זינק מחיר המטרה ב-11.9%, כך שמחירו עומד על 2.07 שקל לליטר. התייקרות חדה זו של חומר הגלם המרכזי בתעשיית החלב, נספגה כולה על ידי המחלבות. על רקע עליית מחיר המטרה בשיעור חד, אימץ אריאל את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כחלון סירב לחתום על ההמלצה ובעקבות כך, עתרו טרה ואחריה תנובה לבג"ץ. טרה עתרה בדרישה להקפיא את העלאת מחיר המטרה בתחילת יולי, אולם לא קיבלה את הצו שביקשה ומחיר המטרה עלה בתחילת החודש ב-8.23 אגורות לליטר.

תנובה עתרה בדרישה שכחלון ינמק את סירובו לאמץ את המלצת ועדת הפיקוח על המחירים להעלות מחירים לצרכן. בית המשפט איחד את העתירות וקבע כי על המדינה להגיש התייחסותה עד לחודש הבא (20.9.18).

הערכות כי בשטראוס, שפעילותה בקטגוריית המוצרים המפוקחים נמוכה לא יעלו מחירי מוצרים שאינם בפיקוח, אולם טרה בהחלט עשויה לנהוג בדומה לתנובה.