אאא

תנאי מזג האוויר בצפון קליפורניה, ארה"ב, ממשיכים להקשות על עבודת הכבאים, הנלחמים במספר שריפות ענק שחלקן אף יוצאות מכלל שליטה.

"לצערנו לא נראה שיחול בקרוב שיפור במזג האוויר", הודיע החזאי בריאן הרלי ממרכז מניעת מזג אוויר של שירות המטארולוגיה הלאומי. התנאים הקשים כוללים רוחות חזקות, טמפרטורות גבוהות במיוחד ויובש. "השטח חם נורא ויבש, וזה לא עומד להשתנות", הוסיף.

לפי התחזית, באזורים מסוימים במרכז ובצפון קליפורניה הטמפרטורות יגיעו ל-43 מעלות צלזיוס, עם רוחות שנושבות במהירות של 24 קמ"ש, שיעזרו לאש להמשיך ולהתפשט.

שריפה גדולה במיוחד, שפגעה בעיקר במחוז מנדוסינו שבצפון המדינה, הרסה 68 בתים ואלפי תושבים נטשו את בתיהם. נכון לעכשיו, היא נחשבת לשריפה החמישית הגדולה ביותר בהיסטוריה של קליפורניה, זאת לאחר שהשריפה חרכה מעל מיליון דונם של אדמה.

הנשיא טראמפ
הנשיא טראמפ (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

עם זאת, שריפת מנדוסינו היא רק אחת מתוך 17 שריפות גדולות שפשטו ברחבי קליפורניה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז אתמול (ראשון) כי קליפורניה חווה "אסון גדול", ולפיכך הורה להעביר מימון פדרלי למאמצי השיקום. "השריפות בקליפורניה מועצמות ומוחמרות בגלל חוקי הסביבה הגרועים, שלא מאפשרים להשתמש כראוי בכמויות גדולות של מים זמינים", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו.

שריפה נוספת באזור שאסטה-טריניטי, שנמשכת כבר קרוב לשבועיים, כבר גבתה 7 קרבנות. השריפה הזו כילתה כבר 650 אלף דונם של אדמות, אבל הכבאים הצליחו להשתלט על כ-43% מהשריפה ואף אפשרו לחלק מהמפונים לשוב לבתיהם.