אאא

לבקשת סגן שר הבריאות ועל פי המלצת הדרג המקצועי במשרד, חתם היום (ג') ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו על צו למניעת יבוא ושיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול (JUUL).

במשרד הבריאות טוענים שההחלטה לאסור את יבואו ושיווקו של מוצר סיגריות ג'ול שמכיל ניקוטין בריכוז העולה על 20 מיליגרם למיליליטר, התקבלה בשל הסכנה החמורה לבריאות הציבור. משרד הבריאות מודיע, כי בדומה לתקן באירופה, בגלל כמות הניקוטין הגבוהה שהמוצר מכיל, חל צו איסור יבוא ושיווק המוצר כמוצר צריכה כהגדרתו בפקודת הרוקחים.

הג'ול הושקה לפני כשנתיים והפכה ללהיט בארצות הברית, בעיקר בקרב בני נוער. נכון לינואר 2018, הג'ול שולטת במחצית משוק הסיגריות האלקטרוניות בארצות הברית, והיא הצליחה להגדיל את המכירות שלה ב-700% מאז הושקה. על פי ההערכה, החברה מגלגלת למעלה מ- 450 מיליון דולר.

למרות שהחוק אוסר על צעירים מתחת לגיל 18 לרכוש סיגריות אלקטרוניות או מוצרי טבק אחרים, בני נוער רבים עדיין מוצאים דרכים להשיג את המוצרים האלו. בחברת ג'ול ישראל טוענים שהם אוסרים על מכירת המוצר לקטינים, ואף עשו כמה מבצעים לאיתור מוקדים המוכרים את המצור לקטינים.

על פי נתוני ה- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) נמצא כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות עלה מ -1.5% בשנת 2011 ל -16% בשנת 2015 בקרב תלמידי תיכון, ומ -0.6% בשנת 2011 ל -5.3% בשנת 2015 בקרב תלמידי חטיבת הביניים. על פי הערכה מעל 2 מיליון תיכון ותלמידי חטיבת הביניים בארצות הברית השתמשו בסיגריות אלקטרוניות.

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)
אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

"מאחר שהסיגריות האלקטרוניות עדיין חדשות יחסית, לא חלף מספיק זמן על מנת שיהיו בידינו תוצאות של מחקרים, שילמדו אותנו על ההשפעות ארוכות הטווח של שאיפת האדים מהסיגריות האלו", הסביר בעבר פרופ' הרולד ג'יי פרבר, מומחה לרפואת ילדים מבית החולים של טקסס. "אין לנו אותם שלושים שנות מחקר על המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות כמו שיש לנו על אנשים שעישנו סיגריות טבק. אבל אנחנו יודעים בוודאות מה ההשפעות של ניקוטין ואלו השפעות לא טובות".

בג'ול אין טבק, אלא ניקוטין בלבד. אולם בניקוטין קיים רעלן המשבש את תפקודם התקין של תאי מערכת העצבים, ויכול לשנות את הכימיה במוח. "מדובר בחומר מסוכן מאוד עבור ילדים ובני נוער, כי המוח שלהם עדיין מתפתח וניקוטין הוא סם", אומר פרופ' פרבר.

ישראל היא המדינה השנייה בעולם שמשווקת את המוצר.

את הג'ול המציאו ג'יימס מונסיס ואדם באוואן מסן פרנסיסקו, בוגרי אוניברסיטת סטנפורד שעישנו במשך שנים רבות, והחליטו לפני יותר מעשור לעשות שינוי ולחפש חלופה אטרקטיבית לסיגריות. השנים הבינו שהם חייבים למצוא מוצר עם רמת ניקוטין שלא קיימת בשום מוצר אחר בשוק, שייצר חוויית עישון. כך נוצרה הסיגריה האלקטרונית – ג'ול.

לפני כחודשיים ביקרו נציגי החברה בישראל, והציגו את נתוני המחקרים שבוצעו על ידי החברה בארצות הברית, שהראו כי אחוז בני הנוער המעשן ירד מ-15% ל-7%.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בחודש מאי האחרון החלו לשווק בארץ את הג'ול. ישראל היא המדינה השנייה בעולם שמשווקת את המוצר. "לפני שהחברה משיקה את המוצר במדינות אחרות, היא בודקת כמה פרמטרים, כמו שיעור האוכלוסייה המעוניינת להפסיק לעשן, מחירי הסיגריות במדינה והפתיחות להסדרת הרגולציה", הסבירו בחברה את הסיבה לבחירה בישראל. "בישראל, רוב האנשים המעשנים מעוניינים להפסיק לעשן. בשונה מרוסיה לדוגמא, בה 80% מהמעשנים אינם מעוניינים להפסיק. מחיר הסיגריות בישראל גבוה ולכן לא מתחרה עם המחיר של הג'ול. בנוסף, לישראל וארצות הברית יש קשרים עסקיים מעולים, ומייסד החברה יהודי", הוסיפו.

סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: פלאש 90)
סגן שר הבריאות ליצמן (צילום: פלאש 90)
הגדלה

לפני כשלושה חודשים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, שלח מכתב לליצמן בו הבטיח לבחון האם ניתן לאסור את השיווק והמכירה של הסיגריה האלקטרונית ג'ול מבחינה משפטית. "קראתי בעיון את עמדת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות בדבר הנזקים הבריאותיים הכרוכים בשימוש במוצר שבנדון, ואנו שותפים כמובן לעמדתכם בדבר הצורך למצוא פתרון מיידי לסוגיה במטרה לצמצם את הנזקים האמורים", כתב נזרי לליצמן.

נזרי מזכיר, כי בג"ץ פסל את החלטת משרד הבריאות לאסור על שיווקן של סיגריות אלקטרוניות בישראל. לכן, לדעתו, הדרך לפסילת שימוש בסיגריות שמסכנות בריאות, תהיה במסגרת השלמת הליך חקיקה להסדרת הייצור והשיווק של סיגריות אלקטרוניות. אלא שכאמור, היום החליט שר הבריאות בפועל, נתניהו, לחתום על הצו.

מחברת ג'ול נמסר: "אנו עומדים משתוממים מול החלטת משרד הבריאות, ורואים בה החלטה פוליטית שלא טובת הציבור עמדה לנגד עיני מקבליה. בשעה שמשרד הבריאות מחליט להמשיך למכור סיגריות ומוצרי טבק, אשר מהווים את הגורם מספר 1 לתחלואה ולמוות בישראל, הוא מוציא איסור מכירה ספציפי למותג המכיל ניקוטין ואינו כולל טבק, בעוד מוצרים דומים ממשיכים להימכר. נעתור לבג"ץ לבטל את הצו".