אאא

מהומות בגרמניה בין מפגיני ימין קיצונים לבין מהגרים ופעילי שמאל. המהומות החלו בעיר קמניץ שבמזרח גרמניה לאחר שאזרח גרמני בן 35 נדקר למוות על ידי מהגרים במהלך תגרה שהתרחשה ביום ראשון. שני גברים נוספים נפצעו באורח קשה במהלך התגרה.

על פי הדיווחים, שני מהגרים, סורי בן 22 ועיראקי בן 21, נעצרו בחשד לדקירתו למוות של הגבר, ולדברי התביעה הם חשודים בהריגה. עוד נמסר מהתביעה, כי ככל הנראה מדובר בעימות מילולי שהסלים.

שלשום, אחרי שנודע על מותו של הגבר, קרא ארגון קאוטיק קמניץ, ארגון אוהדי קבוצת כדורגל מקומית, לתומכיו לצאת לרחובות ולהראות "מי שולט כאן". כ-800 איש נענו לקריאה ופתחו בהפגנות אלימות כנגד המהגרים שממלאים בשנים האחרונות את גרמניה.

המפגינים קראו בין היתר "אנחנו העם" ו"זאת העיר שלנו", קריאות המזוהות עם תומכי הימין הקיצוני. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי גלוחי ראש רדפו אחרי אזרחים זרים ותקפו אותם. חלק מהמפגינים התעמתו גם עם שוטרים והשליכו עליהם בקבוקים. המשטרה המקומית לא הייתה ערוכה להפגנה האלימה, והזעיקה סיוע מערים שכנות.

בעקבות האירועים הללו, אתמול התאספו יותר מאלף פעילי שמאל ליד פסלו של קרל מרקס בעיר, כדי למחות על תקיפת המהגרים. מולם התאספו כאלף מפגינים מהימין הקיצוני, וחלקם פרצו את מחסומי המשטרה שנועדו להפריד בין הצדדים. המשטרה מסרה כי השתמשה בתותחי מים אחרי שזיקוקים נזרקו משני הצדדים וגרמו לפצועים.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה בתקיפות את האירועים האלימים בקמניץ. "גרמניה לא תסבול מקרים שבהם אזרחים לוקחים את החוק לידיהם", אמרה. דוברה של הקנצלרית, סטפן סיברט, אמר לכתבים כי "לא נסבול התגודדויות בלתי חוקיות כאלה ורדיפת אנשים שנראים שונים או בעלי מוצא שונה, וניסיונות להפיץ שנאה ברחובות. אין לכך מקום בערים שלנו. ממשלת גרמניה מגנה זאת בצורה התקיפה ביותר".

רולנד וולר, שר הפנים של מדינת המחוז סקסוניה שבה שוכנת העיר קמניץ אמר כי "הרשויות לא יאפשרו לאנרכיסטים להתפרע". הוא הזהיר מפני "מידע מוטעה ושקרים" המופצים ברשתות החברתיות.

מנגד, מרקוס פרוהנמאייר, חבר פרלמנט מטעם מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) תמך במתפרעים. בציוץ בטוויטר הוא כתב כי "אם המדינה אינה יכולה עוד להגן על אזרחיה, אנשים יוצאים לרחובות ומגנים על עצמם. זה פשוט כפי שזה נשמע".

התסיסה בקמניץ משקפת את הלך הרוח בחברה הגרמנית בעקבות כניסת 1.3 מיליון מהגרים ופליטים למדינה. רובם מהמזרח התיכון. מרקל ספגה ביקורת קשה על מדיניותה שאפשרה זאת, גם מצד גורמים בקואליציה שלה. בבחירות שנערכו בשנה שעברה היא אמנם נבחרה לכהונה רביעית כקנצלרית, אך את ההישג הגדול רשמה מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" כשנכנסה לפרלמנט לראשונה בתולדותיה – והפעם הראשונה שעשתה זאת מפלגת ימין קיצוני זה 60 שנה.