אאא

לאחר יום שביתה אחד בלבד: מעונות היום יפעלו כסדרם ויפתחו את שנת הלימודים, בעקבות הסכמות שהושגו הלילה (שני) בין נציגי משרדי האוצר והעבודה לארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים מטעם התמ"ת. במסגרת ההבנות הסכימו הצדדים כי מטפלות וצוות המעון (במשרה מלאה) יקבלו תוספת למענקי החג בסך 1,500 שקלים בחגי תשרי ו-1,500 שקלים נוספים בחג הפסח. 

עוד הוסכם בין הצדדים על הקמת ועדה ממשלתית בראשות הממונה על זרוע העבודה במשרד הרווחה, שתבחן בין היתר, את נושא התקינה במעונות היום לשם בחינת מערך מעונות היום ושיפורו זאת כדי להתמודד עם הטענות כי עומס העבודה על המטפלות גדול מידי. במקביל יגדילו הארגונים את היקף המטפלות המוכשרות והמוסמכות.

בוועדה ישתתפו נציגי אגף התקציבים ומשרד ראש הממשלה והיא תגיש את המלצותיה עד 30 באפריל, המענקים והוספת התקציב לפני החגים הם פתרונות זמניים שנועדו להקל על המטפלות עד לגיבוש רפורמה מקיפה על בסיס המלצות הוועדה.

בנוסף, יקבלו הארגונים המפעילים את מעונות היום תקצוב ייעודי לטובת סיוע לצוותי המעונות שיאפשר למטפלות להתמקד בעבודה החינוכית-טיפולית במעונות. ההבנות הושגו בהוראת שר האוצר משה כחלון, בהובלת סגן שר האוצר, יצחק כהן, ובגיבוי שר העבודה והרווחה חיים כץ. משרד העבודה והרווחה יבחן ויפעל לפישוט מנגנון ההכשרות המקצועיות, כך שהארגונים יפעלו להרחבת היקף המטפלות שיעברו הכשרה מקצועית, תוך ניצול מיטבי של תקציבי ההכשרה המקצועית שעומדים לטובת הנושא.

הפגישה התנהלה בשעות הלילה ונקבעה ללא תנאים מוקדמים. נציגי הארגונים הוזעקו לירושלים לקראת חצות, למרות הצהרת משרד האוצר אתמול כי לא ינוהל משא ומתן תוך כדי שביתה. השביתה כללה אתמול כ-1,400 מעונות יום מפוקחים של בית יעקב, נעמת, ויצו, אמונה ועשרות ארגונים קטנים יותר - שבהן עובדות יותר מ-10,000 מטפלות. פעוטות בגילאי שלושה חודשים עד שלוש שנים נותרו בבית והורים רבים נאלצו לקחת יום חופש כדי לטפל בהם.

כזכור, השביתה הוכרזה במחאה על המחסור החמור במטפלות, שרובן לא שורדות במקצוע יותר משנה, בשל שכר נמוך במיוחד ותנאים עבודה קשים ומפרכים. בעוד שהתקינה במדינות ה-OECD עומדת על מטפלת אחת לכל ארבעה פעוטות, בישראל היא 6 עד 11 פעוטות למטפלת, בהתאם לגיל, ובמקרים רבים גם התקינה המצומצמת הזאת לא מאוישת במלואה בשל הקושי להשגת עובדות חדשות. הארגונים דרשו להוסיף לפחות עוד מטפלת אחת בכל מעון. במשרד האוצר, לעומת זאת, הצביעו על כך שהארגונים התחייבו בשנת 2016 ל"שקט תעשייתי" עד סוף שנת 2019, בעקבות הסכם שנחתם להגדלת שכר המטפלות ב-400 שקלים, שבמסגרתו ניתנו לארגונים מעל 100 מיליון שקלים מעבר לתוספת הנגזרת מהגידול בשכר.

ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, אף אמר בפגישה קודמת עם מפעילי המעונות, כי "גם כשראש הממשלה פנה אלינו לבקש כסף לאירוויזיון, שזה אירוע חד-פעמי, אמרנו לו שאין כסף ואצלכם מדובר בבעיה מתגלגלת".

במעונות הביעו סיפוק מההסכמות החדשות והם מצפים לפתרונות יעילים וקבועים לאחר עבודת הוועדה שתתחיל את עבודתה כבר לאחר החגים.