אאא

במקביל לתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה הצבאי "אלמזה" בדמשק: שיירת רכבים שהורכבה מכוחות איראניים ולוחמים במיליציות שתומכות במשטר הנשיא בשאר אסד הותקפה במוצאי שבת האחרון בדרום סוריה - סמוך למשולש הגבולות של סוריה, עיראק וירדן. כך על פי הדיווח של המרכז הסורי המפקח על זכויות האדם.

על פי הדיווחים בתקשורת הערבית, בתקיפה נהרגו לפחות שמונה בני אדם, בהם אזרח איראני וארבעה סורים. יתר ההרוגים הם אזרחי עיראק ואפגניסטן. עוד דווח כי לפחות 11 בני אדם נפצעו בתקיפה. לדברי רמי עבד אל-רחמן מהמרכז הסורי המפקח על זכויות האדם, "השיירה הותקפה מהאוויר. לא ידוע אם מדובר בכלי טיס של הקואליציה נגד דאעש בהובלת ארצות הברית או של גורם אחר".

התקיפה התרחשה באזור בסיס א-תנף - בסיס שארה"ב הקימה לפני כשנתיים בשטח סוריה, ומשמש את כוחות הקואליציה נגד דאעש וכן את המורדים בסוריה אשר זוכים לתמיכתה. "השיירה הותקפה בעת שחלפה סמוך לבסיס", הוסיף עבד אל-רחמן.

למרות שהשטחים ברדיוס של 55 ק"מ מבסיס א-תנף הוגדרו כ"אזור בטוח", האזור מהווה נקודת חיכוך בין ארה"ב לאיראן בשל מיקומו האסטרטגי. בשנים האחרונות התרחשו כמה תקיפות באזור א-תנף נגד חיילי צבא אסד והמיליציות שתומכות במשטר הסורי. בתקיפה באזור בחודש יוני האחרון, אשר בוצעה על ידי הקואליציה נגד דאעש, נהרג חייל סורי.

כזכור, במקביל לתקיפה הזו, דווח במוצאי שבת על סדרת הפיצוצים שנשמעה בשדה התעופה הצבאי "אלמזה" שבדמשק. גורמי אופוזיציה טענו שמחסן אמצעי לחימה של צבא אסד שהיה בשדה הותקף. המרכז הסורי המפקח על זכויות האדם דיווח כי בתקיפה היו הרוגים ופצועים, וכי ישראל היא זו שתקפה את שדה התעופה. גם רשת "אל-מיאדין" הלבנונית האשימה את ישראל בפיצוצים. ישראל כמובן לא הגיבה לדיווחים ושמרה על השתיקה בנושא.

סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה "סאנא" ציטטה מקור צבאי שהכחיש שמדובר בתקיפה ישראלית. לטענת אותו מקור, קולות הנפץ נשמעו בעקבות קצר חשמלי שגרם לפיצוץ מחסן נשק בקרבת שדה התעופה. עם זאת, כמה כלי תקשורת דיווחו שמערך ההגנה האווירית הסורי הופעל נגד מטרה לא מזוהה. זאת בנוסף להרס האדיר שהסבירות שנגרם מקצר חשמלי נמוך עד בלתי אפשרי.

כלי תקשורת ערביים דיווחו, שמדובר בסדרת פיצוצים שהדיה נשמעו היטב ברחבי הבירה הסורית. רשת אל ג'זירה דיווחה כי התקיפה כוונה לעבר מרכז ג'מראיא למחקרים מדעיים, שנמצא סמוך לדמשק ולפי המשטר הותקף בעבר כמה פעמים על ידי ישראל. 

שר הביטחון אביגדור ליברמן נשאל הבוקר (שני) בוועידת המשפיעים של חברת "החדשות" על הדיווח על העברת הטילים האיראניים לעיראק, וענה כי "לגבי האיום מאיראן - אנחנו לא מגבילים את עצמנו לשטח סוריה, זה צריך להיות ברור. אני אומר שאנחנו מתמודדים עם כל איום איראני, ולא משנה מאיפה הוא בא. אנחנו שומרים על חופש פעולה, וכל איום שיצוץ יזכה למענה"