אאא

ההוריקן אמנם נחלש אך עדיין הגשם המשיך לרדת גם היום (ראשון) בצפון קרוליינה, יומיים אחרי שסופת ההוריקן פלורנס הגיעה לחופי המדינה. לפחות 14 בני אדם נהרגו עד כה, והרשויות הזהירו ביומיים האחרונים את התושבים משיטפונות, ומנהרות שעלולים לעלות על גדותיהם ולסכן את חייהם של עשרות אלפים.

על פי הדיווח ב-ynet, סופת ההוריקן פלורנס נחלשה לסופה טרופית אחרי שהגיעה לחופי קרוליינה, והיום כבר הוגדרה שקע טרופי בלבד. מרכז ההוריקנים הלאומי העריך היום שבצפון קרוליינה עוד ירדו בין 13 ל-25 ס"מ של גשם. כמויות הגשמים שירדו עד כה אדירות ובצפון קרוליינה שברו המספרים את כל השיאים. בחלק מהמדינה מצטברים 50 ס"מ של גשם. המקום הגשום ביותר עד כה במדינה הוא היישוב סוונסבורו, שבו נמדדו 86 ס"מ של גשם – שיא חדש.

יותר מ-900 תושבי צפון קרוליינה חולצו מהבתים, מהמכוניות או מהרחובות המוצפים. 15 אלף תושבים עדיין נמצאים במקלטים. "הסופה מעולם לא הייתה מסוכנת יותר", מסר היום מנהל החירום של צפון קרוליינה בשמו של המושל רוי קופר. "המפלס בנהרות רבים עדיין עולה".

לרבבות בתים נגרם נזק בסופה. התושבים כבר רוצים לחזור לבתים, אך הרשויות מפצירות בהם שלא לעשות זאת. הרשויות בעיר ווילמינגטון אמרו לתושבים: "אנחנו רוצים שתחזרו הביתה, אבל בינתיים אי אפשר". וודי ווייט, יו"ר נציבות מחוז ניו הנובר, אמר שהכבישים מוצפים וש"אין גישה לווילמינגטון".

 

גם העיר פייטוויל בצפון קרוליינה, שבה חיים 210 אלף איש, דרשה מאלפי תושבים שגרים ליד הנהר קייפ פיר לעזוב את הבתים מחשש להצפות. "אם אתם מסרבים לפינוי החובה תצטרכו להודיע על כך לקרוב משפחה, בגלל שסביר מאוד שתאבדו את חייכם", הזהיר ראש העיר מיטש קולבין. "הרע מכל עוד לפנינו".

במרכז החיזוי האמריקני דואגים מהמשך הגשמים העזים באזורים המוצפים ומדגישים שהמצב "עדיין קטסטרופלי". זאק טיילור ממרכז החיזוי אמר שעדיין מדובר ב"סופה מסכנת חיים. היא כבר הורידה בין 50 ל-76 ס"מ של גשם בחלק מקרוליינה, וזה אמור להימשך. בנהרות רבים יהיו שיטפונות ממושכים". מלבד נהרות שעולים על גדותיהם חוששים בצפון קרוליינה גם מקריסת גשרים, מפולות ונזק לסכרים הקיימים.

עין הסערה צפויה לחלוף היום מעל מערב מדינות קרוליינה ולהתקדם לכיוון וירג'יניה. מהירותה של פלורנס התגברה מעט - 16 קמ"ש היום לעומת 6 קמ"ש אתמול. ביום שישי הגיעה לחוף עם רוחות של 145 קמ"ש.

פלורנס גבתה את חייהם של עשרה בני אדם לפחות בצפון קרוליינה, בהם אם ובנה שנהרגו כשעץ התמוטט עליהם. בדרום קרוליינה השכנה נהרגו ארבעה בני אדם. כמיליון איש נותקו מחשמל בסוף השבוע, כשהסופה הגיעה לחוף. היום ירד המספר בקרוליינה ובמדינות השכנות ל-756 אלף איש.