אאא

לאחר שאיבדו כ-3% מערכם בתוך פחות מחודשיים, הדולר והיורו מתאוששים קלות היום (ה') בשוק המט"ח המקומי. המטבע האמריקאי עולה ב-0.2% ונסחר תמורת 3.585 שקלים לדולר. המטבע האירופי עולה ב-0.3% ונסחר תמורת 4.19 שקלים ליורו.

"בנק ישראל לא יוכל להעלות ריבית", כך סבור יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. "חודש אחרי שבנק ישראל כבר אותת על העלאת ריבית, נראה כי האינפלציה לא תבסס ביעד בקרוב והציפיות אפילו יהיו רחוקות מכך", ממשיך חברון. "יתרה מזאת", הוא אומר, "הריבית בישראל לא תעלה השנה וגם לא במחצית הראשונה של 2019".

במסיבת העיתונאים לחודש יולי, בנק ישראל הציג טון מאוד יוני כאשר הנגידה פלוג אמרה במפורש כי לא מספיק שהאינפלציה חזרה ליעד, צריך התבססות של האינפלציה כדי להעלות ריבית. חודש לאחר מכן ולמרות אכזבה ממדד חודש יולי, האינפלציה השנתית עלתה ל-1.4% ובתוך כך כתב בנק ישראל כי "מסתמנת התבססות של האינפלציה ביעד" וגרם לחלק מהמשקיעים להעריך כי הוא מתכנן העלאת ריבית כבר השנה.

"אחרי מדד חודש אוגוסט ואכזבה שניה ברציפות מסעיף הדיור הדומיננטי, נראה כי האינפלציה לא תבסס ביעד בקרוב והציפיות אפילו יהיו רחוקות מכך", אומר חברון ומוסיף גם שאר הנתונים לא לטובת האינפלציה בישראל – מחירי הנפט שאחראים על יותר מ-0.35% מהאינפלציה ב-12 החודשים, אולי סיימו לעלות, התיסוף של השקל מול הדולר והסל, לא תומכים באינפלציה. בנוסף התמתנות בנתוני הצריכה בחודשים האחרונים פחות תומכים.

בתוך כך, סבור חברון, פער הריביות בין ישראל וארה"ב ימשיך להתרחב. "קצב העלאת הריבית בארה"ב יתמתן אומנם, אבל הקצב פה יהיה נמוך עוד יותר. פער הריביות יתרחב, כדי לתמוך בפיחות של השקל ולתמוך באינפלציה. קיימת אומנם אג'נדה של כלכלנים בעולם התומכים בהעלאת ריבית בעולם רק כדי שיהיה אפשר להוריד אותה כשהמשבר יגיע, אבל מדיניות של בנק מרכזי צריכה לכוון את האינפלציה והמשק ולא לדאוג לכלים למשבר עתידי".