אאא

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו הודיע הערב (יום ג') לנשיא ולדימיר פוטין כי מערכת ההגנה האווירית S-300 הגיעה לסוריה. "העבודה הסתיימה אתמול", אמר השר הרוסי.

רוסיה הודיעה כי תעביר לסורים את המערכת לאחר תקרית הפלת מטוס המודיעין הרוסי סמוך לתקיפה הישראלית בלטקיה, לפני כשבועיים. רוסיה מטילה את האשמה להפלת המטוס על ישראל, ולדבריה ישראל הטעתה אותה בנוגע לשטח התקיפה ולא נתנה לה די זמן להיערך. הנשיא פוטין אמר בשיחת טלפון בשבוע שעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הצעד נועד כדי להגן על הצבא הרוסי".

בסוף השבוע אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בניו יורק כי ארצו החלה בהעברת מערכת הנ"מ מסוג S-300 למשטר הנשיא בשאר אסד בסוריה. בדבריו במסיבת עיתונאים שקיים בתום נאומו בעצרת הכללית של האו"ם, שויגו הוסיף כי ההעברה תתבצע למרות בקשותיה של ישראל בעבר שלא להציבה בשל פעילותה באזור.

מטוסי תובלה של חיל האוויר הרוסי, מסוג אנטונוב 124, נחתו בימים האחרונים בבסיס חיל האוויר הרוסי חמימים הסמוך ללטקיה והעבירו ציוד ולוגיסטיקה. נתיבי הטיסות נקלטו חלקית עקב שיבושי קליטה באמצעות תוכנות אזרחיות למעקב אחר מטוסים בזמן אמת, אולם נראה כי המטוסים העמיסו ציוד במהלך הדרך - ככל הנראה בבסיס צבאי סמוך לעיר מוזדוק שבמערב רוסיה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עניין העברת ה-S-300 לסוריה עלה בשיחת טלפון שקיימו בשבוע שעבר פוטין ונתניהו. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הרוסית RIA, פוטין אמר לנתניהו כי "הצעד נועד כדי להגן על הצבא הרוסי".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות". עוד אמר ראש הממשלה כי "העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה".

במקביל, היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, אמר כי הוא מקווה שרוסיה תשקול שנית את העברת המערכת לידי המשטר הסורי - צעד שלדבריו יגרום ל"הסלמה משמעותית" של המצב באזור. עוד אמר בולטון כי "איראן היא זו שאחראית לתקיפות בסוריה ולהפלת המטוס הרוסי".