אאא

תחקיר רחב היקף שפרסם "ניו יורק טיימס" אמש (שלישי) חושף כיצד נשיא ארה"ב היה שותף לאורך השנים להונאות מס לכאורה, שסייעו לו לקבל במתנה מהוריו מאות מיליוני דולרים והפכו אותו לאדם עשיר מאוד.

על פי התחקיר, בשונה מטענתו של טראמפ כי עשה את כל הונו בעצמו, אביו פרד נתן לו סכומים עצומים של כסף לאורך ימי חייו ומילא תפקיד מכריע - גדול בהרבה מכפי שידוע היה קודם לכן - בהפיכתו של טראמפ לאדם עשיר מאוד.

כך למשל, נטען בתחקיר כי טראמפ הרוויח 200 אלף דולר לשנה מהאימפריה של אביו פרד עוד לפני שמלאו לו שלוש (!). כשהיה בן 8 כבר הפך למיליונר, וכשהיה בן 17 אביו נתן לו את הבעלות החלקית על בניין שכלל 52 יחידות דיור. זמן קצר לאחר שסיים טראמפ את הקולג', הוא קיבל מאביו "עזרה פיננסית" של מיליון דולר בשנה. סכומי הכסף הלכו וגדלו לאורך השנים ליותר מ-5 מיליון דולר בשנה, כשטראמפ היה בשנות הארבעים והחמישים שלו.

בתחקיר - המבוסס על שורה של רשומות פיננסיות - נטען כי טראמפ סייע להוריו להעלים מס וביצע אקטים שהינם "על סף הונאה". הוא וקרובי משפחה נוספים, כך נטען, הקימו תאגידים פיקטיביים שהיו "מסווה למיליוני דולרים שקיבלו במתנה מהוריהם".

בסך הכל, טראמפ קיבל לפחות 413 מיליון דולר מאימפריית הנדל"ן של אביו. זאת, בשונה מכפי שטען טראמפ לאורך השנים כי "הפך הלוואה של מיליון דולר מאביו לאימפריה של 10 מיליארד דולר".

העיתון מצטט מומחי מס שטוענים כי קיים ספק בכך שממצאי התחקיר יובילו לאישומים פליליים נגד הנשיא, היות שרוב המעשים נעשו ממילא לפני זמן רב, במהלך שנות התשעים.

עם זאת, לפני זמן קצר הגיבו רשויות המס בניו יורק לממצאי התחקיר ומסרו לאתר CNBC כי הם "בוחנים את הטענות להונאה מצדו של טראמפ, כפי שעלו בתחקיר, וינקטו בכל דרכי החקירה הראויות".

בתגובה שמסר לטיימס עורך דינו של טראמפ, צ'רלס הארדר, הוא הכחיש כל טענה להונאה והתחמקות מתשלום מס מצדו של טראמפ ואמר כי "העובדות שעליהן ביסס הטיימס את ההאשמות שלו הן לא נכונות באופן קיצוני".

קצינת העיתונות של הבית הלבן שרה שרה הקאבי גיבתה את טענותיו של טראמפ על עושרו. היא אמרה כי הוא נטל הלוואה של מיליון דולר מאביו והחזיר אותה בחזרה.