אאא

אבטיפוס שנוצר עבור מטבע הפני הראשון בארה"ב יימכר במכירה פומבית בכמיליון דולר – כלומר פי 100 מיליון מהשווי הנקוב שלו. המכירה תתקיים בהמשך החודש בבולטימור.

המטבע של סנט אחד הוא חלק מאוסף ארצ'אנגל (Archangel collection), שכולל מטבעות מימיה של ארה"ב כקולוניה ועד להקמת המטבעה האמריקאית ב-1792. "כל סנט שהיה לאמריקאים אי פעם בארנק מקורו במטבע הזה", הסביר ג'ון קרלביץ', מומחה מטבעות בבית המכירות סטאק'ס באורס שינהל את המכירה.

דובר הוטבע ב-1792, שנה לפי שנכנסו המטבעות לשימוש. זו היתה ההתגלמות הראשונה של מערכת הדולר, שבה דולר אחד שווה ל-100 סנט. זו היתה שיטה חדשנית באותה תקופה, שכן בבריטניה 12 פני היו שווים לשילינג. "זה היה הניסיון הראשון ליצור פני ולראות אם זה יעבוד", אמר ג'יימס מקרטני, גם הוא מסטאק'ס באורס. "איננו יודעים כמה יוצרו, 10 או 11 בלבד שרדו".

המטבע הוטבע גם במקום בעל חשיבות בהיסטוריה האמריקאית, ברחוב פילברט בפילדלפיה, האתר הראשון שהממשל האמריקאי רכש. האתר נמצא כיום מתחת בניין הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כשמטבעות הפני נכנסו לתפוצה שנה לאחר הטבעת המטבע שעומד למכירה, העקרונות הפיננסים נשמרו, אך חלק מהמרכיבים העיצוביים בוטלו. הפני המקורי כלל רישום של פסל החירות, אם כי השיער של הדמות שונה בהמשך. בנוסף, הנשיא אברהם לינקולן (הנשיא ה-16 של ארה"ב) החל להופיע על המטבעות רק בציון 100 שנה להולדתו ב-1909. בחלק הקדמי היה כתוב Liberty Parent of Science & Industry, אך בזמן שהמטבע נכנס לתפוצה שונה הכתוב ל- Liberty United States of America.

גם הגודל של המטבע קטן מאז המטבע הראשון. "המטבע הזה פשוט התברר כגדול מדי. הוא היה גדול בהרבה ממטבעות אחרים מנחושת. הם כנראה חשבו שהוא מסורבל מדי", מוסיף מקרטני. "ב-1793 הם הפחיתו את המשקלו והתחילו לייצר מטבעות סנט קטנים יותר מנחושת פשוטה".