אאא

פייסבוק הסירה בשבועות האחרונים אלפי חשבונות מזויפים שפעלו להשפיע השיח לקראת הבחירות המוניציפליות - כך גילה מערך הסייבר הלאומי במהלך דיון בוועדת המדע של הכנסת.

יו"ר הוועדה, אורי מקלב הדגיש, כי "בבחירות לכנסת –הכרחית מהירות התגובה של המשטרה למניעת התערבות זרה, השתלת והפצת מידע כוזב, התחזות ומסרים סמויים".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) טענה כי רוב המועמדים כלל לא מודעים ליכולת התלונה על משתמשים-מזויפים המפיצים מידע כוזב. "חברות גדולות מחזיקות משתמשים מזויפים לאורך שנים, מתחזקות אותם, כדי להשתמש בהם במידע כוזב – ולכן כמעט בלתי אפשרי לזהות אותם ככוזבים. במערכת הבחירות לכנסת יירשם גידול ניכר בכך".

ארז תדהר, אחראי הנחיית המשק במערך הסייבר הלאומי, ציין כי הם פעלו להורדת אלפי משתמשים פיקטיביים בשנה האחרונה בפייסבוק, המופעלות ע"י מפלגות שונות. הוא עודד את הנפגעים להתלונן במשטרה, "אנו מזהים מגמות של תקיפה או מידע כוזב, ומדווחים לפייסבוק – אך לא מתערבים ולא מתעניינים בתוכן או במפעיל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'דיגיטל' ותישארו מעודכנים

ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, קראה לאסור בתקופת בחירות שימוש במידע אישי רגיש, ואילו לפי ד"ר קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט, כ-20% מהפרופילים בפייסבוק הם משתמשים מזויפים או בוטים, וניטור ההפעלה של כאלו – אפשרי ע"י פירוט ושקיפות על תקציב הבחירות המופנה למרחב הדיגיטלי.

לדברי ג'ורדנה קטלר, מנהלת מדיניות בפייסבוק-ישראל, בשנה האחרונה הוסרו 583 מיליון משתמשים פיקטיביים – עוד טרם הפעלתם בפועל, אלא כבר בעת הרישום. כבר בשבוע הבא יגיע לארץ לפגישה שון אוונס, מבכירי פייסבוק, לפגישת תיאום עם ועדת הבחירות המרכזית.

סנ"צ גלעד בהט, ראש מדור החקירות במשטרה, הבהיר כי הם עוסקים רק בתוכן החשוד בעבירה על החוק, בכפוף לאישור הפרקליטות. "המשטרה לא מנטרת תוכן ולא מסירה תכנים אלא מעבירה לפרקליטות – והם המחליטים אם וכיצד להעבירו לבקש הסרתו".