אאא

גורמים באיחוד האירופי וביפן העלו חששות כבדים מפני שימוש במוצרי וואווי ו-ZTE הסיניות לריגול ממשלתי.

לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, סגן נשיא נציבות האיחוד, אנדרוס אנסיפ, אמר בסוף השבוע שאירופה "צריכה להיות מודאגת" מכך שוואווי וחברות סיניות נוספות קיבלו פקודות מבייג'ינג, שיאלצו אותן לשתף פעולה עם סוכנויות הביון הממשלתיות.

לדבריו, מסוכן להשתמש בחומרה שעלולה להכיל דלתות אחוריות שיספקו גישה לסודות אירופיים. בדבריו רמז על פרשת השתלת רכיבי הריגול בלוחות אם שיוצרו בסין והותקנו בחברות אמריקאיות. במקרה ההוא, שנחשף בתחילת אוקטובר, הגיעו רכיבי חומרה נגועים לבנקים אמריקאיים ולענקיות הייטק כאמזון ואפל; השתיים, מצידן, טענו שלא נגנב מהן מידע.

ביפן, הפכו החששות לצעדים בשטח: הממשלה שינתה את מבנה מכרזיה, כך שגישת וואווי ו-ZTE אליהם תהיה מוגבלת בחלק מהמקרים וחסומה לחלוטין באחרים. הממשלה היפנית נמנעה מלנקוב ספציפית בשמות החברות בהודעתה, אך הדגישה את חשיבות מדיניות הסייבר שלה, ושיתוף הפעולה שלה עם ארצות הברית.

ארה"ב לא הוזכרה בכדי: החסימה היפנית והחששות באיחוד האירופי הן במידה רבה תוצאה של לחץ אמריקאי. ממשל טראמפ מנסה לגרום לבני בריתה של ארה"ב להחליש או לנטרל את התחרות הסינית, במיוחד כשמדובר בתחומי תשתיות תקשורת - במטרה להשאיר שווקי יעד כפתוחים לטכנולוגיה אמריקאית בעידן רשתות הדור החמישי. לשם כך, מנהלת ארה"ב קמפיין השחרה שלצד אירופה ויפן, מופעל גם מול בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד, קנדה והודו.

וואווי שומרת על שתיקה כבר זמן רב, ולא מרבה להתייחס להאשמות האמריקאיות; לאחר שנודע שבוטלו חוזים בין חטיבת המובייל שלה ובין ספקיות סלולר בארה"ב בשל לחץ ממשלתי, טען ראש החטיבה שהאמריקאים "מפסידים לנו טכנולוגית, ולכן מנסים פוליטיקה". עד כה, לא נחשפה ראייה הקושרת את וואווי ו-ZTE לריגול ממשלתי ייעודי.