אאא

אנחנו קצרים בזמן, ומחפשים משהו קרוב מאוד. בדרך אל ירושלים או ממנה. לאן אתם מציעים לנו לטייל באלו הימים של בין הזמנים? – זו השאלה שהפננו למומחי הקרן הקיימת לישראל המתחזקים ומפתחים רבים ממרכזי הסיור והביקור ברחבי ישראל.

על פי הצעתם אנו מפנים אתכם לשלושה אתרים יפהפיים ממש על הכביש לירושלים, מקומות שאפשר לשלב בהם גם טיול וגם פיקניק או סתם ישיבה ובילוי נחמד עם כל המשפחה..

מעיינות סטף:

בלב הארץ, בהרי ירושלים, ישנו עולם קסום בו נובעים שני מעיינות ניקבה ולידם בריכות אגירה, שמרווים בוסתנים וערוגות של ירקות שגדלים בעזרת שיטות חקלאיות עתיקות. המים זורמים בתעלות ומפכפכים בין הערוגות באוושה נעימה ברוח "משל הכרם" – "כרם היה לידידי בקרן בן שמן. ויסקלהו ויטעו שורק, ויבן מגדל בתוכו וגם יקב חצב בו" (ישעיהו ה'). קרן קימת לישראל שיקמה במקום את המדרגות החקלאיות וטיפחה את תעלות הולכת המים לגידולי השלחין. היא גם מטפחת במקום יותר מאלף דונם של נופי מדרגות, עטורים בעצי בוסתן, שאותם מגדלים ללא השקיה מלאכותית (חקלאות בעל).

כיצד מגיעים? אל אתר סטף אפשר להגיע בשלוש דרכים:

א. פונים דרומה מן הכביש הראשי לירושלים (כביש מס' 1) במחלף הראל וממשיכים דרומה דרך מעוז ציון ומבשרת ציון עד לכיכר הסטף בה ממשיכים ישר (כביש מס' 3965).

ב. מירושלים מוליך כביש מס' 395 היוצא מעין כרם, שבדרום-מערב העיר.

ג. הבאים ממישור החוף יכולים להגיע מכביש מס' 395 מצומת אשתאול דרך כסלון, רמת רזיאל וצובה.

הכניסה לאתר היא מצומת סטף, במפגש הכבישים המגיעים ממבשרת ציון, צובה ועין כרם. בסמוך לצומת נמצא מגרש החנייה העליון ובו תחנת מידע, מזנון ושירותים. בהמשך הדרך מגיעים למגרש החנייה התיכון.

פארק איילון קנדה:

פארק איילון-קנדה, משתרע על פני 12,000 דונם של יער, חורש ושטחי מרעה, מצפון מזרח לכביש ירושלים-תל אביב, בקטע שבין שער הגיא למחלף לטרון. הפארק מציע למטיילים חורש טבעי, עצי בוסתן, בריכת מים , מעיינות מים, דרכי נוף וחניונים, נקודות תצפית, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים. דרכי נוף חוצות את הפארק וגולשות במדרונות הרי יהודה אל הגבעות הרכות של השפלה- בואכה עמק איילון. הפארק זכה לשמו בזכות עמק איילון הנח למרגלותיו ובשל תרומתם של ידידי קק"ל בקנדה שמימנו את פיתוח המקום והפיכתו לפינת חמד.

עמק איילון הוא צומת דרכים שידע קרבות רבים במהלך ההיסטוריה, זאת עוד מתקופת כיבוש הארץ בידי יהושע בן נון: "שמש בגבעון דם וירח בעמק איילון". בתקופה החשמונאית נערך כאן הקרב הגדול ביותר נגד צבאות היוונים (קרב אמאוס), בהנהגתו של יהודה המכבי. העיר העתיקה והמפוארת אמאוס הותירה אחריה קברים, מערכות מים ושרידי מבצרים עתיקים. במלחמת השחרור התנהלו באזור זה קרבות לפריצת הדרך לירושלים הנצורה: קרבות לטרון ודרך בורמה.

כיצד מגיעים?

הגישה הנוחה ביותר לכניסה לפארק איילון-קנדה היא מכביש ירושלים-תל-אביב (כביש מס' 1). יש לפנות בצומת לטרון לכיוון צפון מזרח לכביש המוליך למבוא חורון ורמאללה (כביש מס' 3). אחרי חומת לטרון פונים ימינה לכביש המוליך לעבר בניין אבן דמוי שומרה, כאן הכניסה הראשית אל הפארק. פארק איילון משתרע מימין לכביש ומשמאלו. אפשר גם להיכנס לפארק (מכיוון ירושלים בלבד) ממחלף שורש על כביש מס' 1, ומשם לדרך דיפנבייקר שבפארק רבין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הפארק ע"ש יצחק רבין:

פארק יצחק רבין משתרע באזור שער הגיא, בין צומת נחשון במערב, מושב שואבה במזרח ובין כביש מס' 44 (מצומת נחשון לצומת שמשון) בדרום לכביש מס' 1 (מלטרון לשער הגיא) בצפון. בפארק משולבים פרקים בהיסטוריה של יצחק רבין עם אתרים של נופש, ידיעת הארץ ותיירות. הפארק, המהווה חולייה בשרשרת של יערות ושטחים פתוחים היוצרים ריאה ירוקה סביב העיר ירושלים, מנציח את זכרו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין (1922-1995), שסיפור פועלו ומלחמותיו קשורים באזור.

בפארק דרכי עפר, שבילי טיול, שולחנות פיקניק ופינות חמד בתוך היערות, המזכירים את הגיבורים האלמונים, מובילי השיירות לירושלים ערב מלחמת השחרור. דרך בורמה משולטת ועל השלטים כתובים סיפורי הקרבות. לאורך הדרך לוחות ברזל חום, כמו שרידי המכוניות בתוואי הכביש המהיר ובהם חלונות אל הנוף, שמהם ניתן לראות דמויות של הלוחמים ההם עם כובעי הגרב, סבלים כורדים מירושלים שהעמיסו את שקי הקמח וגלגלו את חביות הדלק, וכן דמויות של חוצבים ירושלמים שמיומנותם אפשרה למשאיות הישנות – שנקראו אז "אוטו משא" – לחצות את השביל הקשה ולהביא לירושלים הנצורה קמח, דלק ומים.

לפארק רבין מספר כניסות: הכניסה למצפה הראל נמצאת מכביש צומת נחשון- צומת שמשון (כביש מס' 44), או מכביש שער הגיא-צומת שמשון (כביש מס' 38). הכניסה אל דרך הג'יפים נמצאת בכיוון העלייה, מכביש שער הגיא – צומת שמשון (כביש מס' 38). הנסיעה היא לרכב 4X4 או רכב חזק בלבד. הכניסה מכביש מס' 1 ממרגלות שמורת המסרק (כביש צומת שורש-בית מאיר). לחניון המח"ל, אל שלוחת המשלטים ודרך דיפנבייקר, דרך מחלף שורש וחניון הפורצים, הסיום בשער הגיא, למצפה אשתאול- כניסה ממשתלת קק"ל, כביש צומת שמשון-צומת נחשון (כביש מס' 44), הכניסה למצפור לטרון נמצאת מכביש צומת נחשון – לטרון (כביש מס' 3).

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net

תבנית נוף במצפה הראל שבפארק רבין. צילום: חווה בראון, קק"ל
תבנית נוף במצפה הראל שבפארק רבין. צילום: חווה בראון, קק"ל