אאא

עם פתיחת הביקורים בהר הבית ליהודים הבוקר (רביעי), עשרות רעולי פנים ערבים מיידים אבנים ויורים זיקוקים לעבר שוטרים הנמצאים במתחם בכדי לאבטח את אותם מבקרים יהודים ותיירים. בניסיון למנוע את המשך ההתפרעויות נכנס כוח משטרה אל מקום ההתפרעות והדף את המפגינים אל מסגד אל-אקצה.

במהלך הניסיון להדוף את המפגינים נפצעו שלושה שוטרים כתוצאה מיידויי אבנים וירי זיקוקים. הם טופלו במקום על ידי כוח הרפואה של משטרת מחוז ירושלים ולא נזקקו לפינוי לבית החולים.

במהלך ההתפרעויות שנמשכות גם בשעה זו, מספר מתפרעים ניסו לירות זיקוקים מתוך מסגד אל-אקצא, דרך החלונות לכיוון שער המוגרבים. כוח משטרה הציב מגנים בחלונות ומנע את הירי. לפי המשטרה, המצב בשליטה וביקורי יהודים ותיירים בהר הבית נמשך כרגיל.

ההערכה היא כי המתפרעים תכננו היטב את המהומות הבוקר, מאחר שהציבו מבעוד מועד חסימות ברחבת אל-אקצא ושפכו חומר דליק בסמוך אליהם וכן הציבו מחסומים בשער הכניסה האחרון למסגד, כאמור המתפרעים החלו ליידות אבנים ובלוקים לעבר השוטרים מתוך מסגד אל אקצא, ירו זיקוקים בכינון ישיר. התיזו לעבר השוטרים נוזל שאינו מזוהה בשלב זה וגורם לצריבת נשימה ואף השליכו בקבוק תבערה שפגע במגיני השוטרים, התנפץ אך לא התלקח.

כוח המשטרה בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב יוסי פרינטי פעל תוך הפגנת נחישות ואומץ רב ותחת מטר סלעים, זיקוקים, מוטות ברזל ובקבוקי תבערה והצליח להסיר את כלל המחסומים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד, בהם ארונות, מוטות עץ וברזל, חבלים ופלטות שיש גדולות, סגרו ונעלו את דלתות הכניסה כשהמתפרעים בתוך המסגד.

ממשטרת ירושלים נמסר כי היא "תמשיך לפעול ולגלות אפס סבלנות כלפי כל ניסיון להפר את הסדר ותפעל לעצור את המתפרעים ולמצות עימם את מלוא הדין".

העימותים בהר הבית, היום (צילום: חטיבת דובר המשטרה)