"גבר חרדי עושה פעילות גופנית ביחס של 1:10 לעומת אישה חרדית" - את הנתון המדהים הזה חשפה מנכ"לית "האגודה לקידום הספורט ובריאות האישה רמת בית שמש" ואם לשישה, שרה לבי, בכנס מטעם "המכון הישראלי לדמוקרטיה" שנערך ביום חמישי האחרון.

"לפני 9 שנים הוקמה העמותה שאני עומדת בראשותה", כך פתחה את דבריה. "בעקבות הצורך בהסברת החשיבות של ביצוע פעילות גופנית לחרדים, אשר לקתה בחסר, מועדוני כושר שנסגרו בתדירות גבוהה ביותר, וכן, גם אני באופן אישי חיפשתי אחר מקום שאוכל להתאמן בו שיתאים לצרכיי".

העמותה החלה את דרכה בשיעורים לשלושים נשים בלבד וכיום מונה 600 מתאמנים. סיפור ההצלחה שלה הוא שיתוף הפעולה עם קופ"ח לאומית בסטודיו ברמה ב׳. הפרסומים על השיעורים בו הם בשפת האידיש, המזכירה דוברת אידיש והתכנים מותאמים באופן אישי לגברים המתאמנים שאחת לשבוע מגיעים לשיעור בלבוש חרדי מלא.

לבי מנתה בפני הקהל שלושה אתגרים מרכזיים שמונעים מהספורט להיות חלק מסדר היום של הציבור החרדי:

1. מודעות - איננה מוטמעת בלימודים. אין מדיה שהציבור נחשף אליה וכמובן שיש רתיעה מתרבות יון. לכן יש סוכנים מתוך המגזר עצמו שהוכשרו לתפקיד הנגשת התחום לציבור החרדי.

לבי סיפרה כי נזדמן לה לעבוד מול מנהלת בית ספר שמרני ביותר בבית שמש. היא הדגישה בפניה את חשיבות הוספתם של שיעורי התעמלות לתוכנית הלימודים וגילתה כי היום, אכן ישנם אפילו חוגי התעמלות, "תנועה", כלשונם, לבנות רבות באותו מוסד לימודים.

2. תשתית פיזית - הקהילה החרדית לא מספיק מראה עניין בספורט ואין בידה תקציב מספק לצרוך שיעורי התעמלות. לכן התגייסו מאוחדת ולאומית לעניין על ידי סבסוד של עלויות ללקוחות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בסקר שנערך ללקוחות המתאמנות, יותר מחמישים אחוז מהן ענו שלא היו צורכות שיעורי התעמלות ללא הסיוע של קופות החולים.

בנוסף, לציבור החרדי ישנה תפיסה שגויה כי קופת חולים מיועדת רק לחולי ולא לדברים מהנים וקהילתיים כמו ספורט, לכן העמותה שמה דגש על קיומו של פן משפחתי וחברתי. ישנה פינת קפה לנוחות המתאמנים, בה הם יכולים לשוחח, לשתף וליצור קשרים.

3. נגישות - נדרש מקום שמתאים בשפה, בניואנסים, בקודי הלבוש וכדומה. מעבר לכך, רוב הנשים נתונות במצב של לפני לידה או אחריה ויש להיות קשובים לצרכים האלו ולתת להם מענה מקצועי.

על כל המכשולים הללו הצליחה העמותה לגשר והיא מעוניינת שבכל רחבי הארץ המודל שיצרה ילמד, יהווה דוגמא ויופץ לציבור.